MENU
klinika
Hil Mosi

Në panteonin shqiptar, ai hyri pa bujë!

Historia e pabesueshme e vajzës hebreje

Shqipëria nuk e dorëzoi Ana Frankun e saj

Kjo është historia e një vajze vjeneze. Scarlett Epstein. Ajo ishte 16 vjeçe atëherë. Ja...

E pa me sytë e tij...

Çfarë shkruante një lundërtar grek i shek. 2 para Krishtit, për Ilirinë?

*Nga Salih Mehmeti Kishte ditë që boja ishte mpiks në pergamenën e galme. Shkrimi i...

Almanak

Histori: Çfarë ka ndodhur më 08 Qershor?

65 – Hebrenjtë ngrenë krye ndaj pushtimit romak. Ata marrin kalanë Antonia në Jerusalem. Kalaja...

“Annie”

Komedia muzikore fenomen botëror

    Një ndër komeditë dramatiko-muzikore e kthyer në fenomenin botëror, në historinë e teatrit...

“Arti nuk triumfon kokulur”

AFP në shtëpinë-muze të Kadaresë

     Ismail Kadare ngre perden për të lejuar të hyjë drita në apartamentin e...

Humori i zi i parodistëve të Vlorës

Mirush Kabashi: Meti la një amanet…

Më 31 maj, u nda nga jeta parodisti i dashur për të gjithë shqiptarët, aktori...

"Butrinti në një prekje franceze"

Carla Bruni do të këndojë në Shqipëri

   “Përshëndetje të gjithëve, në Shqipëri. Doja t’ju thosha, se quhem Carla Bruni dhe se,...

Ajo ishte mikesha-muzë…

Fragmente nga kujtimet “Sadija për Dritëroin”

“Sa herë diskutonim për librin e kujtimeve, Dritëroi më thoshte: Është shpejt. Kam kaq shumë...

Gjenerata "Beat"

Ginsberg: poeti, mistiku, budisti, fotografi…

    Poet, i mistershëm, budist, mësues dhe zëdhënës i gjeneratës “Beat” që kulmoi në...

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 7 qershor?

1678 – Elena Piscopia bëhet gruaja e parë në botë me doktoraturë në filozofi, kur...

Fotot

Pse “Madame X” skandalizoi botën e artit?

*Nga Alina Cohen Në kohët e sotme, në vitin 2019, është e vështirë të kuptohet...

REKLAMA