MENU
klinika
Miqësi 600-vjeçare

Hebrenjtë në kujtesën e vlonjatëve

Gazetarja italiane magjepset

Gjomarkajt e portës së Kostandinopojës

Gazetarja italiane Maria Greco, do të magjepsej nga historia e familjes së Gjomarkajve. Në një nga...

Cilat janë tiparet e gegëve

Raca shqiptare siç e njeh Coon

Fotografitë e rralla të vitit 1929-1930, janë realizuar në malësitë e veriut të Shqipërisë nga...

Nobelisti klasik helen

Jorgos Seferis poeti-diplomat

Nuk ka badra, vjollca, as zymbylë Si të flasësh me të vdekurit Të vdekurit dinë...

Gjeniu i kulturës shqiptare

Noli personaliteti poliedrik

Fan Stilian Noli ishte burrë shteti, atdhetar demokrat, klerik i lartë, poet, përkthyes, publicist, dijetar,...

Mediat gjermane

Shqipëria, bukuritë natyrore të pazbuluara të Ballkanit

Televizioni gjerman RTL i ka dedikuar një shkrim në uebsajtin e saj turizmit shqiptar, të...

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur me 13 mars?

1519 – Eksploruesi dhe pushtuesi spanjoll Hernand Kortez me 600 ushtarë mbërrin në Meksikë, në...

Shtëpitë publike angleze me guidë

Klientët e veçantë

Prostitucioni, dukuria e vjetër sa bota, në shumë qytete të Europës mesjetare kishte një pasqyrim...

“Shqiptarët, një racë e rrallë; miq e armiq të turqve!”

‘Shqiptarët më 1904-ën’, si i përshkruante gazeta amerikane

Ky artikull i gazetës amerikane “The Seattle Star”, i datës 29 prill 1904, është përkthyer...

MedWet: Udhëtoni brenda vetë jetës

Laguna e Karavastasë

Laguna e Karavastasë është pjesë e rëndësishme e projekteve të iniciativës “MedWet”. Kjo është një...

Xhek Keruak - letërsia e momentit

“E gjithë jeta është një vend i huaj”

“Nuk kam asgjë për t’i ofruar askujt, përveç rrëmujës sime”. Xhek Keruak, shkrimtari dhe poeti...

Poeti hermetik

Camaj, shkrimtari dhe albanologu

Më 12 mars të 27 viteve më parë, do të ndahej nga jeta shkrimtarit dhe...

REKLAMA