MENU
klinika
“Salvator Mundi”

Kryevepra e Da Vinçit në jahtin e princit saudit

At Zef Pllumi

“Na mungon mendja, mentaliteti e dashunia”

     At Zef Pllumi (Bogë, 1924 – Romë, 2007) qe frat françeskan, publicist e...

Video: Kjo studente kineze interpreton Ypin

Ti nuk lexon shqip, por kinezët po!

    Një studente e fakuktetit të gjuhës shqipe në Universitetin e Pekinit, ka surprizuar...

Krijimtaria pozitive

Bart përballë ekzistencializmit

      Roland Xherar Bart një nga filozofët francezë më me ndikim, kritik letrar,...

Letërsi pa komercializëm

Loer Kume kurorëzohet me një “Kadare”

Loer Kume u shpall fituesi i madh i çmimit “Kadare”, për vitin 2019. Kume vlerësohet...

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 12 qershor?

1665 – Kur, pas një gjysmë shekulli në Manhatan, kolonët holandezë braktisën fshatin e tyre...

Ka edhe një kishë eshtrash...

Dikur aristokratë, sot skelete zbukuruese

Në zemër të fshatit çek, Kutna Hora, gjenden disa prej arkitekturave më të bukura në...

“Lidhja e Prizrenit 1878-2019”

Kalaja e Tiranës ekspozitë e dokumeteve të rralla

Kalaja e Tiranës, mbledh vizitorët dhe qytetarët në ekspozitën “Lidhja e Prizrenit 1878-2019, mes dokumenteve...

“Valsi i lumturisë” kolektive

Çnjerëzorja tejkalon groteskun në veprën e Ylljet Aliçkës

      Gazeta e njohur letrare EaN (En attendant Nadeau) pasqyron në numrin e...

Liriku i patjetërsueshëm

“Im atë rri këmbëkryq në kulturën shqiptare”

Është e bija e Llazar Gushos (pseudonimi letrar, Lasgush Poradeci), poetit të parë modern shqiptar,...

Kompozitori krenar

Shtrausi, një nga romantikët e fundit

Muzikanti i shekullit XIX dhe XX, Shtraus ka përshkuar më shumë se 80 vjet histori...

Nga: Luan Rama

Valeri Larbo: Një shpresë e madhe për Shqipërinë tonë! 

Valeri Larbo (Valery Larbaud), një nga emrat e shënuar të letërsisë dhe kritikës franceze të...

REKLAMA