MENU
klinika
“U shua ngadalë pas një sëmundje të gjatë”

Ndërron jetë regjisori i njohur italian

Intervista

A e ka “varrosur” shkenca Perëndinë?

Dr. J. P. Moreland është profesori i dalluar i filozofisë së shkencës në Biola University...

Nga Fatbardh Rustemi

Sfidë lakuriqëve të natës!

Njeriu që fiton simpatinë e lexuesit dhe zemëron shtetin. *Kushtuar poetit disident, Faslli Haliti Shqipëria,...

Vehbi Dibra

Apostull i atdhetarizmit shqiptar

Vehbi Dibra është pjesëmarrës i mjaft kongreseve të ndryshme. Haxhi Vehbi Agolli (Dibra) lindi në...

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 15 Qershor?

1215 – Mbreti Xhon i Anglisë vë vulën mbi dokumentin Magna Carta (Karta e Madhe)...

Promovohet "Gënjeshtarët e vegjël"

Kongoli: Shkrimtarët ndërgjegja e kombit

      Kosova sapo e vlerësoi, si shkrimtari i vitit – “Gënjeshtarë të vegjël”,...

“Teatri tranzit”

Ansambli lë skenën

     Një mëngjes tjetër, i një ditë të re… Kjo e premte erdhi aspak...

"Shtegtim..."

Historia e panjohur e shqiptarëve në Turqi

Në librin e tij, “Brigje të pikëlluara: Historia e panjohur e shqiptarëve në Turqi dhe...

"Revolucioni Che Guevara"

Pse i braktiste femrat, heroi joshës me gjak rebel?

Ernesto (Che) Guevara, i njohur edhe si “Komandante Che”, – 14 qershor 1928, në Rosario,...

“Art Basel”

Artistë&koleksionistë në panairin e 5-të

      “Art Basel” është arena ku koleksionistët e pasur e kanë traditë të...

Bota si libër

Kozmopoliti i pakorrigjueshëm

     Jorge Luis Borges, poeti i madh argjentinas mbahet një nga më të rëndësishmit...

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 14 qershor?

1158 – Duka i Saksonisë dhe Bavarisë, Henri ‘Luani’, themelon qytetin Mynih në brigjet e...

REKLAMA