MENU
klinika
Filma dokumentarë

Dy dokumentarë kosovarë. Për çfarë flasin?

Kuriozitet kulturor

Çfarë është sindroma e Stendalit?

Sindroma Stendal, e njohur ndryshe edhe si sindroma e Firences (qytet ku është manifestuar shpeshherë),...

Persekutimi Njerëzor

Monodrama “02.08.1944” premierë në Prizren

Në qytetin e multikulturalizmit, në Prizren, në Shtëpinë e Kulturës “Xhemajli Berisha” do të jepet...

Në Muzeun Historik Kombëtar

Rrugëtimi i Ismail Qemalit në konferencë shkencore

Muzeu Historik Kombëtar po zgjohet çdo ditë e më shumë në shumë aktivitete. Një ngjarje...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 24 janar?

1 – Perandori romak Caligula, i njohur për sjellje tekanjoze dhe despotizëm mizor, vritet nga...

Nga Sammi Dulcigno

Pse duhet ditur ç’është “Albania Veneta”?

Për Shqipërinë, Albania Veneta ishte fillimi i një periudhe historike, kur gjithë Europa do mbetej...

Shpenzimet e shfrenuara (1928-'39)

Mbreti i vetëshpallur Zog, dasma e tij dhe bejlerët e atëhershëm

Dasma e mbretit Ahmet Zogu me Konteshën Geraldinë Appony, nisi më 23 prill, me një...

Ja pse dështoi fejesa e tyre

“O marr atë, ose vdes” Motra e Zogut për Enver Hoxhën

Alfred Peza në librin e tij “Sarah” provokon me dritëhijet e historisë shqiptare. Çfarë do...

'Mbretëreshë' e muzikës popullore

Hafsa Zyberi, kënga dhe emocioni që s’arriti t’ja fshijë dot askush

Një nga këngëtaret e Shqipërisë së mesme, emocionet e së cilës nuk i sjell dhe...

‘Artist I Popullit’

Dhimitër Anagnosti, regjisori me cilësitë e rralla artistike!

Dhimitër Anagnosti lindi më 23 janar 1936, në fshatin Vuno të Himarës. Shkollën fillore e...

Deklasifikimi i dokumenteve

Arkivat hapin dosjet, dalin në ‘dritë’ sekretet e Enver Hoxhës!

Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave, nëpërmjet një postimi në profilin zyrtar, njoftoi se ka përfunduar...

'Filmi më i mirë'

Filmi ‘Delegacioni’ triumfon në Trieste

Një tjetër trofe i shtohet kinematografisë shqiptare. Pas çmimit të madh “Grand Prix” në Varshavë,...

REKLAMA