MENU
klinika
Koleksioni i rrallë

Shqiptarët nën pushtimin e sulltanit, para Pavarësisë

96 – vjetori i lindjes!

Androkli Kostallari, ky studiues i ndritur i gjuhës shqipe!

Androkli Kostallari, lindi më 7 nëntor të vitit 1922 në Leusë të Përmetit, gjuhëtar, leksikolog...

Teatri “Migjeni”

Përvjetori i 60 i Estradës së Shkodrës

Estrada e Shkodrës, vendi ku u mbrum “ajka” e humorit shqiptar, dje festoi 60 vjetorin...

Parma, Itali

Nëntori shpallet muaji i kulturës shqiptare!

Muaji nëntor është shpallur muaji i kulturës shqiptare në qytetin e Parmës në Itali. Shoqata...

Ekzistencializmi humanist

Përvjetori i Albert Kamy dhe madhështia e tij

Sot është 105 vjetori i lindjes së Albert Camus(Albert Kamy). Lindi më 7 nëntor të...

Komedia shqiptare

Boeing Boeing rivjen në Teatrin Eksperimental

Me regji dhe mjeshtëri të Kiço Londos dhe me një kastë të talentuar artistësh rivjen...

P. I . Çajkovski

“Të përsëriturit është nëna e dijes”.

Kompozitori i famshëm rus i të gjitha kohërave, Pyotr Ilyich Tchaikovsky, ose ndryshe Çajkovski, vdiq...

Kanga e Gjyles

Gjyla, vajza e këngëve shkodrane

Nga Andreas Dushi Një ndër gurët më të çmuar të këngës popullore shqiptare është ai...

Trashëgimi botërore

Një stacion treni në Berlin kthehet muze për hebrenjtë!

Një stacion treni që u përdor dikur për të deportuar popullsinë hebraike të Berlinit në...

Zana Hoxha Krasniqi

Rikthehet në Shkodër shfaqja “Copë-Copë”

Pas premierës në vitin 2015, shfaqja “Copë Copë” me regji të Zana Krasniqit dhe tekst...

Humori shkodran

Besnik Çinari, aktori që i jep dritë teatrit Migjeni

Mjeshtri i madh i interpetimit të humorit shkodran, aktori aq i dashur  për publikun Besnik...

Rikthehet me amanetin e saj

Flutura Açka vjen me vëllimin “Roja i dritës”

Në prag të eventit më të madh kulturor të librit, edicionit të 21 të Panairit...

REKLAMA