MENU
klinika
Për Arkivin Qëndror të Shtetit

Digjitalizimi, tashmë proces rijetësimi i dokumenteve

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 16 janar?

27 pes – Senati i Romës i jep Gaius Julius Cesar Oktavianit titullin Augustus, duke...

“Unë kam një ëndërr”

Martin Luter King/ Ikona e të drejtave të njeriut!

Martin Luther King, Jr. lindi më 15 janar 1929 dhe vdiq më 4 prill 1968....

Kujtimet e baronit Franz Nopcsa

Prijësi Vat Marashi, dhe historia e hershme e krahinës së Shkrelit

Një histori e shkurtër e ‘Shkrelit’. Sipas shumë studiuesve, albanologëve, poetëve dhe shkrimtarëve tanë dhe...

Ishte roja i Princ Vidit

Isa i shqiptarëve/ Si e vranë në Podgoricë

Isa bej Boletini, i njohur edhe thjesht si Isa, lindi më 15 janar 1864 në...

Pse u shkishërua?

Babai i komedisë franceze

Molieri (Zhan Batist Poklen) lindi më 15 janar 1622 e vdiq më 17 shkurt 1673. Është një...

Vlera kombëtare kulturore

Libri 500-vjeçar për Skënderbeun promovohet në Slloveni

Janë të shumta diskutimet për figurën më të rëndësishme kombëtare shqiptare, Gjergj Kastriot Skënderbeut. Në...

Letërsia Rumune

Romantiku i fundit, Mihal Eminesku poet i dëshiruar

“Unë mendoj se gjuha më fleksible në botë mund të jetë gjuha shqipe” – do...

Në Teatrin Eksperimental ‘’Kujtim Spahivogli’’

‘’Artisti i vetëm’’, Hanz Klip protestë kujt?!

Nga Eugent Kllapi/ Në datën 18 janar në Teatrit Eksperimental ‘’Kujtim Spahivogli’’ në Sallën Gothe...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 15 janar?

588 pes – Nebuchadnezzar II i Babilonisë rrethon Jeruzalemin që ndodhej nën mbretërimin e Sedekias....

Kushtuar Luftës së Dytë Botërore

T-34/ Filmi që theu të gjitha rekordet

Një film kushtuar Luftës së Dytë Botërore, ku tregohet devotshmëria ndaj vendit e një ushtari...

Komunitetet arbëreshë

‘San Basile’ dhe ‘Shën Vasili’ dy fshatra me të njëjtat rrënjë

Në një vend të hapur të Qafës së malit Shëndëlli, në një shesh të bukur...

REKLAMA