MENU
klinika
Elma Doresi: Mos punoni, do t'ju zërë Epidemia!

Teatri Kombëtar, spastrime si në kohën e komunizmit

Libri

“Historia e Shqiptarëve’/ Një tregim i socializmit real në veprim

‘PICKAXE AND RIFLE’ është një libër i shkruar nga autori William Ash, që flet për...

Rrugëtimi...

Nënë Tereza e Shenjtë, lutu për ne… !

Nga Frano Kulli/ Si sot dy vjet më parë, të dielën me 4 shtator 2016,...

Shenjtërimi i Nënë Terezës

Nënë Tereza-një dashuri e madhe për jetën

Pak biografi. Anje Gonxhe Bojaxhiu lindi më 27 gusht 1910 nga prindër shqiptarë në qytetin...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 5 shtator?

793 – Kuvendi i dalë nga Revolucioni Francez – i cili rrëzoi monarkinë – shënon...

Nga Elona Agolli

Nazimeja, pengu i të madhit Dritëro

Halla ime , e bukura dhe e mira Nazime , si sot dy vjet më...

Ylli Demneri

Tirana, që kemi humbur

( Marrë nga libri “Më kujtohet” ) Më kujtohet Ismail Kadareja duke shëtitur mbi trotuarin...

Miti i industrializimit në Shqipërinë komuniste

Propaganda: Në njërën dorë kazmën, në tjetrën pushkën

Nga Ergys Mërtiri/ Gjatë regjimit komunist, vendi hyri në një proces radikal industrializimi, por pa...

MARTHA RIVERA GARRIDO

‘MOS U DASHURO’

Përktheu Aida Baro/ Mos u dashuro pas një gruaje që lexon, pas një gruaje fort...

Reklama, video muzikore

Jugonostalgjia/ MoMa përkujton arkitekturën e regjimit jugosllav

Përpara se të nisnin luftërat e viteve ’90-të për shpërbërjen e Jugosllavisë, si dhe përpara...

Nga Ilnisa Agolli

Fëmijët duhet të rriten me libra

Jetojmë në libra më shumë se kudo tjetër! Kjo është një nga bindjet e njerëzve...

Nëntori kthen Mit’hat Frashërin në atdhe

Eshtrat e Mit’hat Frashërit  në nëntor në Shqipëri

Nga Andreas Dushi “Në qoftë se bindemi që duhet të jemi një faktor qytetërimi në...

REKLAMA