MENU
klinika
Agolli, poeti i tokës, njeriut dhe... vdekjes.

“Ç’t’i bësh! S’më rrihet pa shkrepur një varg”

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 4 shtator?

476 – Perandori romak Romulus Augustulus përmbyset nga gjenerali gjerman Odoacer i cili e shpall...

Për t'u mbajtur mend nga Çajupi

‘O shokë, ç’u prish dynjaja’, poezia që mbetet aktuale

Duket sikur Çajupi kishte aftësinë e parashikimit të fatit, pasi kur shkroi këtë poezi, ka...

Nga Hermes Kafexhiu

Letërkëmbim me babain: Të jesh optimist për jetën!

Im atë u nda nga jeta 3 vjet më parë. Por nuk më hiqet nga...

Mirupafshim det, mirupafshim çlodhje

Fjali dhe aforizma për muajin shtator

Mirupafshim det, mirupafshim çlodhje. Po ju zbulojmë aforizmat e famshme dedikuar muajit, në të cilin...

Betejat e Skënderbeut

Në Mamurras, aty ku 5 shekuj më parë bëhej beteja…

Në kontekstin Europian të përpjekjeve të Papa Kalistit III për organizmin e një Kryqëzate të...

Iniciativa MEMO

Memorial për fëmijët e vdekur në Kampin e Tepelenës

Nga Andreas Dushi Sipas të dhënave historike dhe regjistrave të kohës, kur Kampi i Tepelenës ishte...

Rudi Erebara

Librat shkollorë të përdorur: Dija nuk ngrihet me zhele

Fëmija që merr falas një libër të përdorur një herë, edhe shumë më keq dy...

KINEMA CINEPLEXX

Shkojmë në kinema. Cilët janë filmat e kësaj jave?

Vera duket se mbaroi vërtet dhe shtatori erdhi duke ndezur motorrët e punës për të...

NALTËSIMI I ISKANDERIT” nga Benjamin Disraeli

Skëndërbeu dhe dashuria për të bijën e Hunyadit

Nga Mal Berisha/ Benjamin Disraeli, Earli i Beaconsfieldit, (1804-1881) ka qenë një shkrimtar i njohur...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 3 shtator?

301 – San Marino, një prej vendeve më të vogla në botë dhe Republika më...

Dori, nuk është më

60 vjetori i Teodor Kekos, larg-afër si në poezi

Nga Ilnisa Agolli/ Sot është një e dielë e trishtë. Dori, nuk është. Do doja...

REKLAMA