MENU
klinika
Gjuha rome në shkolla

Çudia e vendimit të ministres Nikolla…

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 19 shtator?

1796 – Presidenti i Shteteve te Bashkuara, Xhorxh Uashington, publikon fjalimin e tij të lamtumirës...

Video

Restaurimi i pllakës së kangjellës, pjesë e fondit të Muzeut Historik

Muzeu Historik Kombëtar zotëron në fondet e veta një pllakë kangjelle, të datuar në shek.VI...

‘’Fake News’’

Akademia Marubi, mediat online dhe e vërteta

Në orën 11, në ambientet e Pallatit të Kongreseve në ‘’Europa House’’, në vazhdën e...

Aurel Plasari

“Sjellësit e mynxyrës”

Janë mbyllur 150 shkolla? Apo 133? Po ç’rëndësi ka saktësimi i numrit? Edhe sikur vetëm...

Kujtimet e dom Ndoc Nikës

Shkodra në “luftën” mes katolikëve dhe myslimanëve

Bashkëjetesa fetare është një vlerë që sot çmohet shumë, por jo gjithnjë ka qenë e...

Aktori i shquar

Jack Nicholson, gjeniu i kinemasë Amerikane

Jack Nicholson është një nga aktorët më të shquar të filmit amerikan të gjeneratës së...

Rrëmuja, pagjumësia dhe fjalori tregues i IQ

Inteligjentët rrijnë zgjuar dhe bëjnë rrëmujë

A mërziteshit kur ishit fëmijë, kur prindërit tuaj ju thoshin që të pastronit dhomën tuaj,...

Të drejtat e Njeriut

Akademia Marubi, Festivali i Filmit nis aktivietin

Mbrëmjen e djeshme, në ritmin e tingujve të bandës së frymorëve të qytetit të Tiranës,...

Numri i 100 vjeçarëve është 7-fishuar në dy dekada

Japoni: 70 mijë persona janë mbi 100 vjeç

Popullsia e Japonisë ka arritur rekordin e 69.785 shtetasve që janë 100 vjeç. Gratë përfaqësojnë...

Jo çdo gjë që mësuam në shkollë është e saktë

8 faktet e gabuara që mësuam në shkollë

Jo çdo gjë që mëson në shkollë është e saktë. Ndodh që disa informacione të...

Mbi 200 divorce si pasojë e video-lojërave

Fortnite, shkak për 5% të divorceve në Britani

5% e martesave në Angli dështojnë për shkak të video-lojërave. Sipas Quartz, teknologjia përmirëson jetën,...

REKLAMA