MENU
klinika
Mesazh ndër vargje

Mirush Kabashi-politikës: Mos e ndani pra, Shqipërinë!

Çfarë shkruhej në të?

Letra që s’e pa kurrë, ndryshoi jetën për Thomas Edison

Kjo ngjarje ka ndodhur më shumë se njëqind vjet më parë. Tomas ishte një çun...

Zhan-Zhak Rusoi

Durimi është i hidhur, por fryti i tij është i ëmbël

Zhan-Zhak Rusoi (1712-1778) i quajtur ndryshe edhe “Filozofi i Gjenevës” ishte shkrimtar, dijetar dhe kompozitor...

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 4 maj?

1776 – Ishulli i Rodit bëhet e para koloni amerikane që refuzoi aleancën me mbretin George...

“Të bëhesh' si Michelle Obama”

Libri në shqip i ish-zonjës së parë amerikane

Libri i shumëpritur nga Michelle Obama, tashmë është shqipëruar. “Becoming”, apo “Të bëhesh” është një...

ADN-ja rezultati përfundimtar

Një tufë flokësh të Da Vinçit?

Një tufë flokësh të Da Vinçit, me rastin e 500-vjetorit të vdekjes, u ekspozua për...

Shtëpi-muze në nder të Kadaresë

Më pas (1 kat më poshtë) ajo e Agollit

Apartamenti ku punoi dhe jetoi gjeniu i letrave shqipe, Ismail Kadare, së shpejti do të...

Arti i rrugës

Qytetërimi si zaptim

Me të njëjtat ritme që zhvillohen qytetet në botë, ecën edhe teknologjia dhe arti, arti...

Mbreti evropian i Shqipërisë

Zogu nuk lejoi ferexhenë as çarçafin

Gazeta franceze, “L’Intransigeant”, të mërkurën e 31 marsit 1937, ka botuar në faqe nr. 03...

Makiavelizmi

“Jam historian tragjiko-komik”

Nikolo Makiaveli, mendimtar i Rilindjes italiane, teoricien i politikës, i historisë dhe luftës, poet dhe...

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 3 maj?

1469 – Në Firence, Itali, lindi Niccolo Machiavelli – politikan, diplomat, shkrimtar, i njohur për...

1938: Balloja e madhe

Si u njohën mbreti Zog me konteshën Apponyl

Biografja franceze e mbretëreshës Geraldinë, Josephine Dedet, e përshkruan me romantizëm udhëtimin e Geraldinës, drejt...

REKLAMA