MENU
klinika
Meta e nderon “Kalorës i Urdhrit të Flamurit”

Sterjo Spasse/ Një dhe i pandarë

Umberto Eko

Arti të mundëson ta bësh të hijshme shëmtinë e botës

“Bota është plot me libra të çmuar që askush nuk i lexon”. Sikurse Borges, figura...

Teatri Kombëtar

“Rrno vetëm për me tregue” në teatër së shpejti

“Rrno vetëm për me tregue”, vepra e mrekullueshme e At Zef Pllumit është përshtatur së...

Letra e plotë

Letra e studentëve shqiptarë drejtuar Woodro Wilsonit

Vjenë, Austri 15 / 12 / 1918 “Zotëri! Ju lutemi në emër të djelmërisë shqiptare...

Shkodra dhe Kostandinopoja

Kisha e Shën Shtjefnit, “Shën Sofia” e Shqipërisë

Nga Andreas Dushi Kur osmanët mësynë Kostandinopojën, një ndër gjërat e para që bënë ishte...

Francë – 26 Dhjetor 2018

Le Gaulois 1929/ Kur mbreti Zog shpallte të dielën si ditë pushimi

“Le Gaulois” ka botuar, të hënën e 21 janarit 1929, në faqen nr.3, një shkrim...

Marrëdheniet në çift

“Kreditorët” përfundoi shfaqjet tek “arTurbina”

Vepra e August Strindberg “Kreditorët” me regji nga Luli Hoxha e vënë  në skenë te...

Publicistika Letrare

Nasho Jorgaqi merr titullin “Qytetar Nderi” i Elbasanit

Nasho Jorgaqi, një nga shkrimtarët më të njohur në rang kombëtar me librat e tij...

Trashëgimi Kulturore

Gëzim për Himarën, kishat e rralla rikonstruktohen

Kjo Krishtlindje përveç gëzimeve të tjera, i gjeti një pjesë të mirë të kishave të...

Muzika Klasike

Fundviti vjen me mbrëmje Gala në Elbasan

Fundviti pati një seri ngjarjesh të rëndësishme këtë vit. Pas edicionit të 5 të Festivalit...

Dokumenti i vitit 1966

Urimi i fundit i Krishtlindjeve në Shqipërinë komuniste

Ky është urimi i fundit i Krishtlindjeve, i publikuar nga Drejtoria e Përgjithshme e Arkivave,...

‘’Ezopi shqiptar’’

Fabulisti Ferit Lamaj ‘godet’ sërish me humor

Ferit Lamaj, fabulisti shqiptar, mahnitës në superioritetin e të bërit art konciz, shkrimtar i surprizave...

REKLAMA