MENU
klinika
Miqësi e artë njerëzish të rrallë

Poradeci i shkruante Kutelit me këto fjalë

Evropa qëndron e pandjeshme...

Ç’mendonte plaku i Vlorës, më 1913?

“Excelsior” e të shtunës së 26 prillit të vitit 1913, në faqen gjashtë ka botuar...

Mjeshtre e ekranit të madh

Xhanfize Keko në kinematografinë botërore

Realizimet e regjisores së papërsëritshme të filmave për fëmijë, të mjeshtres së ëkranit të madh,...

Da Vinçi: gjeniu absolut

Vepra profetike e artistit të Rilindjes

Sot është 500-vjetori i vdekjes së Leonardo Da Vinçit, artist, shkencëtar, shpikës, trashëgimia e të...

Kruja kryeqendër historike

“Arbëreshët takojnë Gjergj Kastriot Skënderbeun”

Është i treti vit radhazi, që arbëreshët kthehen në vendin e të parëve, në Krujë....

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 2 maj?

497 – Eksploruesi italian John Cabot niset në kërkim të një rruge nga veriu drejt...

Video

Si u prit stërnipi i Skënderbeut në Livadhin e betejës më 1462

Nga pritja e Loris Kastriotit, stërnipit të Heroit tonë Kombëtar, Gjergj Kastrioti Skënderbeu dhe mysafirëve...

1 Maji i viteve '60-të në shekullin XX

“Si asht festue në Prishtinë – kujtimet e fëminisë sime”

Kjo festë, në ish-vendet socialiste dhe komuniste ka qenë nji ndër festat kryesore shtetnore dhe...

Ai është shqiptar

“Valltari i padukshëm francez”

Anëtar i Akademisë së Arteve në Francë, përfaqësues virtuoz i baletit e kërcimit bashkohor. Për...

1 Maj dhe...

Dit’ e punëtorëve sot, po dje?

Në Romën e lashtë, dita e parë e majit, mbahej gjatë festës së Floralias, e...

Pjetër Mazreku 360 vjet më parë

Autoktonia e shqiptarëve dhe nisma e etimologjisë shkencore

Një figurë tepër interesante e kulturës shqiptare është dhe Pjetër Mazreku, arqipeshkvi i Tivarit, i...

VIDEO

“Korça sipas një kosovari”

Shtëpia Botuese “Armagedoni”, ka nxjerrë nga shtypi librin “Korça sipas një kosovari”, të autorit Agron...

REKLAMA