MENU
klinika
74 vjetori

Tirana zgjohet me ditën e çlirimit

Dritëro Agolli

‘Në rini libri përpihet, në pleqëri përtypet me dhëmbë të vënë’

Më poshtë gjeni disa aforizma nga shkrimtari i madh Dritëro Agolli.  • Ka shkrimtarë që...

'Ditari i Ana Frank'

Aktorët shqiptarë emocionojnë zv.ambasadoren e Izraelit

Zëvendësambasadorja e Izraelit në Tiranë, Liora Peleg, është mrekulluar nga loja e aktorëve shqiptarë në...

Detajet

Fotot e rralla/ Si ishte qendra e Tiranës në 1963-in

Tirana dy dekadat e fundit ka pësuar një transformim të pabesueshëm. Aq sa tashmë nuk...

Familja Marubi

Njëqind vitet e Shqipërisë

Dinastia Marubi, ashtu si e njohim ne nëpërmjët fotografive dhe arkivave të tyre në muzeun...

Histori

Thesari i fshehur i Ilirisë. Ja pasuria e mbretit Gent

Historia e popullit tonë është e lavdishme që në gjenezën e saj. Dhe pa dyshim...

Letersia Shqiptare

Ismail Kadare prezanton librin e tij të ri

Ismail Kadare erdhi në Edicionin e 21 të Panairit të Librit me librin e tij...

Personalitet kombëtar

Franc Nopça, albanolog i madh për Shqipërinë

Ambasada shqiptare në Budapest përkujtoi jetën dhe veprën e albanologut Franc Nopça nëpërmjet promovimit të...

Klod Mone

Peneli sqimtar i natyrës së Impresionizmit

Klod Mone ka qenë një personalitet nga më të shquara të Francës së shekullit të...

Jo Nobel për Letërsinë

Si ndikon mungesa e “Nobel” për letërsinë në Panair?

Nga Andreas Dushi Sot është dita e tretë e Panairit të Librit që për të...

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 16 nëntor?

534 – Botohet Kodi i Justinianit, një koleksion veprash bazë të jurisprudencës, i hartuar me...

Roland Trebicka

Mjeshtri më i madh i gëzimeve popullore, ishte ai…

Nga Eugent Kllapi Ai kishte vetëm një tempull, Teatrin. Aty ai nuk ishte më ai,...

REKLAMA