MENU
klinika
Satira dhe humori i pavdekshëm

Mark Tuein shkrimtari parashikues i saktë

Si Konferenca e Paqes lidhi besimet

Fishta krah Imzot Bumçit-100 vjet më parë në Romë

“Paris-Midi” i të dielës së 16 marsit 1919, në faqen kryesore botoi një shkrim në...

Ringjallja: Dashuria e amshuar!

Pse mbetën të kuqe vezët e Pashkëve?

Sot të Krishterët në mbarë botën festojnë Pashkët, festa që shënon ditën kur Jezu Krishti...

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 21 prill?

753 pes – Romuli themelon Romën, sipas traditës, duke u bërë mbreti i parë romak....

Ekspozitë e fëmijëve kosovarë

“Të mbijetosh përmes Ngjyrash”

Qendra për Hapje dhe Dialog  hapi ekspozitën “Një rrugëtim i vështirë- 20 vjet pas” e...

Konkurrojnë 15 artistë nga e gjithë bota

Nis festivali ndërkombëtar Marie Kraja

Festivali ndërkombëtar i operës, Marie Kraja në këtë 20 vjetor të tij ka bërë bashkë...

Kush ishte në të vërtetë ai?

Bram Stoker nën hijen e “Drakulës”

“Janë ca mistere që njeriu vetëm mund t’i hamendësojë dhe, me kalimin e viteve, mund...

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 20 Prill!

1303 – Universiteti La Sapienza i Romës krijohet nga Papa Boniface VIII, duke e bërë...

“Procesi” sipas të cilit gjendet thesari

Franc Kafkës i rikthehet autorësia…(veprat e fshehura)

Disa prej veprave të papublikuara dhe të fshehura prej kohësh, të shkrimtarit Franc Kafka, mund...

Kush ia dhuroi Prenk Jakovës?

“Mrika” opera e parë shqiptare dhe historia e shkopit të artë

Opera e parë shqiptare “Mrika” e kompozitorit të shquar shqiptar Prenk Jakova (1917–1969) me libret...

Octavio Paz

“Fjalë? Po, prej ajri dhe në ajër të humbura”

Më 19 prill 1998 u nda nga jeta Octavio Paz, poet nobelist meksikan. Duke qenë poeti...

Auburtini në gjurmët e Monesë

Impresionizmi me frymë simboliste

Jean-Francis Auburtin (1886-1930) i përkiste atij brezi piktorësh të shënuar nga piktura impresioniste dhe nga...

REKLAMA