MENU
klinika
Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 1 maj?

Krimet në Shqipëri

“Si i përdhunonte ‘toger Baba’ femrat me pistoletë në dorë”

Së fundmi, gjithë ç’ka parë a dëgjuar nga bashkëvuajtës të tjerë, Tanush Kaso, kryetari i...

Xhaz ballkanik në Tiranë

Muzikë edhe për formën e të menduarit

Për “Festival Ballkan Jazz show case” edhe në Tiranë, e ngriti siparin ditën kushtuar kësaj muzike,...

"Teksa përfytyroj parajsën"

Letra më e bukur e dashurisë e këngëtarit

Kjo është një prej letrave më të bukura të dashurisë, që këngëtari i famshëm i...

E magjishme gjuh' e nënës

Noli i letrave të diellta, nga një dishepull i tij

Nga:Keze Kozeta Zylo, botuar në gazetën “Illyria” në Nju Jork Gjuha shqipe, si një ndër...

“Çështja e Kosovës”

Llosa: Millosheviç përgjegjësi kryesor

Së fundmi, ka dalë nga shtypi libri “Çështja e Kosovës”, me autor nobelistin peruan, Mario...

Piktura lakuriqe

Mane, mjeshtri skandaloz i konservatorizmit

I çliruar nga akademizmi dhe ati i padiskutueshëm i modernitetit, Mane është çast historik, një...

Presidenti I para 230 vitesh

Në SHBA konsiderohet “Ati i Kombit”

230 vjet më parë u betua presidenti i parë i Shteteve të Bashkuara të Amerikës....

Almanak

Histori/ Çfarë ka ndodhur më 30 prill?

311 – Perandori Galeriusi njeh ligjërisht të krishterët në Perandorinë Romake. Edhe pse kishte qenë...

Burrat e ndritur të kombit

Gjeçovi kur i shkruante Fishtës

I dashtun P. Gjergj (Fishta)! Letren tande e kam marrç n’Lezhë. E ty a t’ra...

Konica ky mësues i rreptë

“E deshi Shqipërinë aq sa e urreu”

Intelekuali i papërsëritshëm, Konica, nuk e ka kursyer as dashurinë dhe kontributin e vyer për...

Pushteti me aromë gruaje

Agnes Varda – art pa komercializëm

Veprat e saj nuk ishin komerciale në asnjë aspekt Ndoshta, regjisorja më e madhe i...

REKLAMA