MENU
klinika
Në kujtim të Gjergj Fishtës

Lahuta e Malcis: Vepra e parë letrare shqipe, që i përket botës!

Histori festimesh

Viti i Ri në Shkodrën e vjetëve të vjetër

Nga Andreas Dushi Duke qenë se jemi në atmosferën e festës së ndërrimit të viteve...

Xhorxh Fred Uilliams

Shqipëria, vendi i një populli fisnik

Ky popull është shembull më i madh për të mbajturit e moralit dhe të meritave...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 30 dhjetor

1622 – Në kolonitë britanike në Amerikë, Robert Gorges emërohet i pari guvernator i përgjithshëm...

Letersia boterore

Rudiard Kipling – gjeniu polemizues

“Fjalët janë droga më e fortë e përdorur nga qenia njerëzore”. Rudiard Kipling, djali i...

Pionere e këngës së lehtë

Anita Take, pengu i saj dhe vitet më të mira jashtë filmimeve

Anita Take, vajza korçare e lindur në Korçë më 2 prill 1934, ra në sy...

Korçë

Për herë të parë, transmetohen 6 këngë të Tefta Tashko Koços

Në qytetin e Korçës është zhvilluar një aktivitet përkujtimor kushtuar “Artistes së popullit” Tefta Tashko...

Shqipëria paramoderne

Si e tregonte e veja përmes vajtimit, do të rimartohej apo jo?

Shoqëria shqiptare paramoderne ishte mjaft e ndjeshme ndaj statusit të vejushave, sidomos kur ato ishin...

Në Teatrin Eksperimental ‘’Kujtim Spahivogli''

“Mbretëresha e bukur”, vjen premierë në janar 2019

Dramat janë të gjithfarëllojshme, por nga dramat më të forta janë dramat e dashurisë, raportit...

Ligji i Maleve shqiptare

Ishte koha kur nuset ndërroheshin në Shqipëri

Duke shfletuar në Bibliotekën “Atë Zef Valentini”, gjejmë një relacion që Atë Karlo Ferraris ka...

Poeti i revolucionit algjerian

Zhan Senak – një emër, një poet, një legjendë

Zhan Senak (Jean Sénac) lindi më 29 dhjetor 1926, në Algjeri dhe vdiq më vitin...

Ekspozita e Arben Theodhosit

Morali në portat e së kaluarës dhe së tashmes

Nga Eugent Kllapi/ Në faqen e tij personale shkruhet: ‘’Vështroj disa prej pikturave të mia...

REKLAMA