MENU
klinika
Drejtuar diasporës

Letra e Mid’hat Frashërit: Për miqtë e mi t’Amerikës

Opera

‘Anne dhe Zef’, në skenë me historinë e Auschwitz e Kanunit

Opera “Anne dhe Zef” u shfaq për publikun shqiptar. Ad de Bont shkroi libretin për...

Arsyeja

Fotoja e Enver Hoxhës që nuk u publikua kurrë gjatë komunizmit

Fotoja e mëposhtme ku është Enver Hoxha dhe serbi Dushan Mugosha nuk u lejua të...

U tradhëtua nga i dashuri

‘Mos më qëlloni’/ Si u vra shoqja e Nexhmije Hoxhës…

Ramize Gjebrea lindi në 20 prill të 1923, në Gjirokastër, nga ku vinte babai, dhe...

Skandali modern

Dy motrat myslimane shqiptare, të përdala apo moderne?

Vallëzimi i dy motrave shqiptare muslimane, bëri bujë të madhe, aq sa u dërgua dhe...

Tronditëse

Thyerje kockash dhe djegie mishi. Si u torturuan deputetët shqiptarë

Ish-drejtori i arkivës së Ministrisë së Brendshme, Kastriot Dervishi, para pak kohësh postoi në faqen...

Nderohen 24 gra profesioniste

Shqipëria mund të bëhet edhe nga zonjat!

Ndoshta këto gra, gjatë jetës së tyre janë zgjuar çdo mëngjes me ëndrrën për ta...

Ullmar Qvick

Kush është suedezi që mendon gjithmonë për Shqipërinë?

Kultura shqiptare u ngrit lart në një event të përbashkët midis miqve suedezo-shqiptarë. Një nga...

Nuk pranoi nënshtetësi të huaj

E bëri Palermon qendrën më të rëndësishme albanologjike!

Karl Gurakuqi, i një trungu familjar me Luigj Gurakuqin, lindi në Shkodër më 24 mars...

Pije tradicionale

Si e përdornin shqiptarët rakinë në kohën e pushtimit osman?

Në shoqërinë shqiptare paramoderne edhe pijet alkoolike përçonin kuptime simbolike që ndriçonin aspekte të rëndësishme...

Biblioteka e Finlandës

OODI – aty ku leximi i librit është Parajsa

Me rastin e festës së pavarësisë Finlanda u dhuron qytetarëve një bibliotekë magjepsëse. Oodi –...

Drama shqiptare

“Kreolët e Ballkanit” sjell Enver Petrovskin në teatër

Me regji të Enver Petrovskit vjen premiera “Kreolët e Ballkanit” në Teatrin Kombëtar ‘’Kujtim Spahivogli....

REKLAMA