MENU
klinika
Unë gjithmonë e kam në zemër Shqipërinë!

Nënë Tereza dhe Shqipëria

Tashmë edhe në shqip

Giorgio Bassani dhe fantazmat tragjike të së shkuarës

Giorgio Bassan një nga shkrimtarët më të mëdhenj italianë, tanimë është në shqip me dy...

Çështje komb-shteti

Çfarë i shkruante Sami Frashëri Jeronin de Radës?

Sami Frashëri, (1850-1910) , një nga rilindasit dhe nacionalistët më të flaktë për çështjen shqiptare...

Nga “The Guardian”

“Pashë veten në pasqyrë dhe m’u duk sikur njoha nënën time”

Nga Elena Ferrante/ Për një kohë të gjatë, mendoja se të reshtja së dashuri nënën,...

Elma Doresi: Mos punoni, do t'ju zërë Epidemia!

Teatri Kombëtar, spastrime si në kohën e komunizmit

Nga Ilnisa Agolli/ Deklarata e regjisores Doresi në rrjetin e saj social facebook , shkaktoi...

Libri

“Historia e Shqiptarëve’/ Një tregim i socializmit real në veprim

‘PICKAXE AND RIFLE’ është një libër i shkruar nga autori William Ash, që flet për...

Rrugëtimi...

Nënë Tereza e Shenjtë, lutu për ne… !

Nga Frano Kulli/ Si sot dy vjet më parë, të dielën me 4 shtator 2016,...

Shenjtërimi i Nënë Terezës

Nënë Tereza-një dashuri e madhe për jetën

Pak biografi. Anje Gonxhe Bojaxhiu lindi më 27 gusht 1910 nga prindër shqiptarë në qytetin...

Almanak

Çfarë ka ndodhur më 5 shtator?

793 – Kuvendi i dalë nga Revolucioni Francez – i cili rrëzoi monarkinë – shënon...

Nga Elona Agolli

Nazimeja, pengu i të madhit Dritëro

Halla ime , e bukura dhe e mira Nazime , si sot dy vjet më...

Ylli Demneri

Tirana, që kemi humbur

( Marrë nga libri “Më kujtohet” ) Më kujtohet Ismail Kadareja duke shëtitur mbi trotuarin...

Miti i industrializimit në Shqipërinë komuniste

Propaganda: Në njërën dorë kazmën, në tjetrën pushkën

Nga Ergys Mërtiri/ Gjatë regjimit komunist, vendi hyri në një proces radikal industrializimi, por pa...

REKLAMA