MENU
klinika
Histori njerëzore

Sipas austriakëve, devollinjtë apo kolonjarët më të zgjuar?

Në ekspozitën botërore të kostumografisë

Kosova do të shkojë në Moskë, arti mbledh shtetet

Arti thyhen gjithçka, Kosova do të shkojë në Moskë. Hana Zeqa është një kostumografe e...

Detajet

1941/ Foto italiane e një shtëpie në Peqin

Kjo fotografi është bërë në maj të vitit 1941. Është një foto italiane e një...

Arti Botëror

Alfred Sisley / piktori në hije i rrymës së impresionizmit

Një frymë reformuese përfshiu historinë e artit në vitet 1970, kur një disiplinë akademike që...

“Në Shqipërinë burg”

Komunizmi zhduku varret për të fshehur krimet e tij!

Ishte një shesh para portës së kampit, të cilin komanda e përdori për të varrosur...

Teatri shqiptar

Festivali ‘’Talia e Flakës 2019’’ ndau çmimet, kush fitoi?

Festivali i dramës shqipe “Talia e Flakës 2019’’ i mbajtur në qytetin e Gjilanit ka...

Në Muzeun Historik Kombëtar

Rrugëtimi i Ismail Qemalit vjen me ekspozitë

“Rrugëtim – Ismail Qemali ndër vite” është ekspozita që është hapur për përvjetorin e 100...

Almanak

Çfarë ka ndodhur me 29 janar?

1595 – Romeo dhe Juliet e William Shekspirit u vu në skenë për herë të...

83-vjetori

Kadare/ Përfaqësuesi i letërsisë shqipe nëpër botë!

Ismail Kadare është një ndër shkrimtarët më të mëdhenj bashkëkohorë. Si shkrimtar shquhet kryesisht për...

Profil

Shikoni si ka ndryshuar “shoku ynë Tili”!

Batutat, ngjarjet dhe sidomos aktorët e filmave shqiptarë janë rrënjosur thellë në mendjen e gjithsecilit....

Intervistoi: Mentor Nazarko

Kadare: Përse populli shqiptar nuk e ka lenë fenë ta dominojë!

(vijon pjesa e parë) Mentor Nazarko: Është edukative…Është shumë e bukur kjo parabolë që bëre...

Intervistoi: Mentor Nazarko

Kadare: Tregova për Shqipërinë, nuk glorifikova Enverin (Video)

Intervista e Ismail Kadaresë, shkrimtarit më të madh të gjallë të botës shqiptare dhe njeri...

REKLAMA