MENU
klinika

Meta apel shqiptarëve

“Masat e domosdoshme mos i shihni si privim”

21.03.2020 - 11:13

Presidenti i vendit, Ilir Meta apeloi sot sërish qyetarët shqiptarë të respektojnë kufizimet e vendosura nga qeveria me qëllim mos përhapjen e koronavirusit në vend. Nga ambientet e Kishës Katolike, ku mori pjesë në seancën e dhurimit të gjakut për fëmijët talasemikë, Meta tha se masat e marra janë të domosdoshme për situatën ku ndodhet vendi.

kolana e librave

“Të respektojnë kufizimet se janë për të mbrojtur cdo qytetar dhe cdo sjellje e pakujdeshme mund të rezultojë fatale, po e shohim se ca ndodh në Italinë që është me sistem shëndetësor shumë herë më të konsoliduar dhe nuk kemi nevojë për të bërë eksperiemnte. Ndaj respektoni gjithë udhëzimet e autoriteteve të Shëndetit Publik, por edhe kufizmet që janë vënë se janë në interes të të gjithëve dhe cdo qytetari, jo privim, por mbrojtje e domosdoshme në këto momente kritike.” -tha Meta ndërsa iu përgjigj interesit të medias sa e takonmbledhjes së këshillit të Sigurisë Kombëtare.

Do të ndodhë në kohën e duhur por duhet të kutpijmë që edhe policia dhe ushtria është në funksion të garantimit të rregullit dhe disiplinës që i mbron qytetarët nga pakujdesia dhe është një mundësi për të dhënë ndihmën në cdo rast të domosdoshëm. Kjo nuk përballohet vetem me mjekë e infermierë por angazhim të gjithë strukturave.” -u shpreh Meta.

"Shqipëria, epiqendra e re europiane e teknologjisë 'blockchain'

Mediat e huaja, jehonë pozitive ligjit për kriptomonedhat

Vendi me 10 mijë të infektuar në ditë ia kalon dhe Italisë

Pandemia krijon një tjetër vatër të nxehtë në botë

"Javën tjetër ia çojmë draftin Komisionit për Zgjedhoren"

Përfundon mbledhja e Këshillit Politik, Gjiknuri zbulon çfarë u diskutua

"I thamë ambasadores Kim se nuk votojmë për pazare"

Opozita parlamentare kundër marrëveshjes