MENU
klinika
Detajet

Blerja e ‘Telekom Albania’/ Vuçiç nuk heq dorë: Do flas me Ramën

Kursim dhe më pak ndotje

Makinat elektrike, kosto 150 lekë për 100 km

Në kushtet e një presioni në rritje për të ulur ndotjen e mjedisit, e ardhmja...

Miti që duhet thyer

Teknologjia nuk i pakëson vendet e punës

Nga David Ricardo te Karl Marx e deri te John Maynard Keynes: ndikimi i inovacionit...

Treguesi i ndjesisë ekonomike

Bie besimi i bizneseve dhe konsumatorëve

Besimi i bizneseve dhe konsumatorëve pësoi një rënie të papritur në tremujorin e tretë të...

Çmimet e konsumit

Inflacioni 2.1%, frenohet shtrenjtimi i perimeve

Inflacioni ra për të tretin muaj radhazi gjatë shtatorit. Instituti i Statstikave bën të ditur...

Kursi i këmbimit

Java nis e qetë për valutat

Java nisi e qetë dhe me luhatje minimale në kursin e këmbimit valutor. Sipas Bankës...

Ndërhyrja e AKEP

Ulen tarifat për telefonatat drejt Shqipërisë

Thirrjet telefonike drejt Shqipërisë mund të jenë më të lira. Autoriteti i Komunikimeve Elektronike dhe...

Ndryshimi i klimës

Rritja e temperaturave, si do ta ndryshojë bujqësinë

Ndryshimi klimës pritet të ketë një impakt në bujqësi, duke ndikuar edhe në ndryshimin e...

Plakja e popullsisë

Pas një shekulli do ngelemi 1 milion

Pothuajse gjithë rajoni i Ballkanit Perëndimor, ku pjesë është edhe vendi ynë, po plaket me...

Huamarrja e qeverisë

Obligacionet 10 vjeçare, interesi 6.8%

Obligacionet 10 vjeçare të qeverisë shqiptare u emetuan këtë javë me një kupon prej 6.8%....

''Too big to fail''

Institucionet financiare: ‘Skemat e shpëtimit’

Institucionet finaciare jane zemra e ekonomisë së një vendi. Nëse një kompani e madhe dështon,...

Paguhen 420 mijë analiza të pakryera

Dossier/ Milionat e falura të check up-it

Kontrolli Mjekësor Bazë është kthyer në argument debati prej afro katër vjetësh, qysh në momentin...