MENU
klinika
Rekord i ri prej 12.4%

Bie papunësia, por punësimi nuk rritet

Kapitalizmi-"Paguaj ose luaj"

‘Merr kuletën dhe ec me parimin e vetë-interesit’

Shumë drejtues të korporatave kanë harruar parimin e vetë interesit.Por, në vend që të presin...

Shifra rekord

Turizmi solli 785 mln euro në 6 muaj

Të ardhurat e ekonomisë shqiptare nga turizmi hyrës regjistruan një shifër rekord gjatë tremujorit të...

Ministria i përgjigjet PD-së

Albpetrol, ristrukturimi shkurton 459 punonjës

Partia Demokratike akuzoi të hënën Albpetrol se po pushon nga puna profesionistë për t’i zëvendësuar...

Nis epoka ekskluzive dixhitale

Fiket analogu në Tiranë dhe Durrës

Duke filluar nga dita e hënë, janë mbyllur të gjitha transmetimet televizive analoge në qarqet...

Kursi i këmbimit

E hënë negative për lekun

Leku e nisi me humbje javën në kursin e këmbimit valutor. Kursi me euron ngelet...

Nga vala e re e emigrimit?

Remitancat rriten përsëri, 331 mln euro në 6 muaj

Dërgesat e emigrantëve u rritën përsëri në tremujorin e dytë të këtij viti. Sipas Bankës...

223 mln euro në tremujorin II

Bien investimet e huaja

Investimet e huaja direkte në tremujorin e dytë të vitit kishin vlerën e 223 milionë...

Normat e interesit

Kredia e lirë, pak fitime nga kursimet

Normat e interest në tregjet financiare po qëndrojnë në nivele të ulëta. Bonot me maturim...

Do të kemi rritje nominale 6.1%?

“Kurthi” i deflatorit

Programimi i të ardhurave buxhetore mbështetet në një sërë projeksionesh, por më i rëndësishmi dhe...

Pagesa në Rrugën e Kombit

Konfindustria: Rëndon bizneset, është si një taksë kombëtare

Konfindustria shprehu të dielën shqetësimin për formulën e zgjedhur të tarifimit te Rrugës së Kombit...

Sjell 80% të PBB-së

Jemi një ekonomi konsumi

Rritja ekonomike e Shqipërisë ka një varësi të lartë nga konsumi privat. Sipas të shifrave...