MENU
klinika
Gati projekti

KESH do të investojë në energjinë diellore

Segmenti i kromit

Nis rindërtimi i rrugës Burrel-Klos

Segmenti rrugor Burrel-Klos do të rehabilitohet plotësisht. Investimi në segmentin me gjatësi 18.6 km do...

Anketa me bizneset

23% e inspektorëve kërkojnë rryshfet

23% e Inspektorëve të Inspektoratit të Punës kërkojnë rryshfet. Ministria për Mbrojtjen e Sipërmarrjes ka...

Në BE nis nga 376 euro

Ende pa minimum jetik

Ndërsa minimumi jetik më i ulët për vendet kryesore të Bashkimit Evropian është 376 euro...

Çështjet e humbura nga Shqipëria

Dossier/ Arbitrazhet, një histori disfatash

Këtë vit, qeveria shqiptare humbi gjyqin në gjykatën e arbitrazhit ndërkombëtar përballë kompanisë koncesionare të...

Krahasimi i çmimeve të konsumit

Të lirë në mish, të shtrenjtë në peshk

Shqipëria është vendi më i lirë në Evropë për të blerë mish. Por, paradoksalisht, për...

Asnjë projekt i realizuar

Parqet eolike, ëndrra që e mori era

Në vitet 2007-2011 Shqipëria do të përjetonte ndoshta numrin më të madh të nismave në...

Kursi i këmbimit

Javë pozitive për lekun

Leku mbylli një javë pozitive në kursin e këmbimit valutor. Monedha europiane u këmbye të...

Në vendin e 102 në Botë

Shqipëria, ekonomi pa siguri për pronën

Problemet me pronën janë një ndër dobësitë themelore të klimës së të bërit biznes dhe...

Propozimi i Dhomës së Tregtisë

Tatim progresiv edhe për bizneset

Dhoma e Tregtisë dhe Industrisë Tiranë propozon vendosjen e tatim-fitimit progresiv edhe për bizneset. Një...

Analiza e Bankës Botërore

Kapitali njerëzor po përmirësohet

Shqipëria ka arritur përmirësim të ndjeshëm në dekadën e fundit, për sa i takon treguesve...

Banesa mesatare

Durrsakët më lirshëm, kuksianët më ngushtë

Shqiptarët kanë shtëpi më të madhe në Durrës dhe Tiranë, ndësa më ngushtë për banim...