MENU
klinika
"Fillimi i aktivitetit të bizneseve, i vonuar"

Konfindustria: Masat shumë me të ashpra se vendet e rajonit

CNN/ Çfarë po ndodh dhe çfarë pritet të ndodh?

Bizneset e mëdha po ‘zhyten thellë në detin e borxheve’

Borxhi i korporatës ishte tashmë në kulmin historik edhe para krizës së koronavirusit. Tani është...

Duhet ndërtuar një ‘normale’ e re

Biznesi nuk duhet të kthehet siç ishte

Ndërsa Covid-19 ndalon së qeni rraskapitës ndaj biznesit tonë, ne fillojmë ngadalë të shohim më...

Kursi

Bursa dhe këmbimi valutor, 26 Prill 2020

Euro sot këmbehet me  124.60 lekë. Dollari amerikan, këmbehet në tregun valutor me 115.80 lekë,...

Koronavirus rëndon shëndetin financiar

Deficiti buxhetor i SHBA do të rritet nga 1 në 3.7 trilionë dollarë

Të premten, agjencia federale e pavarur që siguron informacione buxhetore dhe ekonomike për Kongresin njoftoi...

'Çlirohen' nga tatimfitimi

Cilat biznese përfitojnë shtyrje të kësteve?

Në kuadër të situatës së krijuar nga COVID-19, qeveria ka vendosur që bizneset e vogla...

Çfarë do bëjë Arabia Saudite me një 'treg të përmbytur'?

RT/ Miliardë dollarë broxh për të mbijetuar nga kriza e naftës

Arabia Saudite mund t’i duhet të marrë hua edhe 58 miliardë dollarë këtë vit për...

"...pasiguritë çojnë në rritje çmimesh"

FMN&OBT: Qeveritë të reduktojnë shtrëngimet tregtare

Fondi Monetar Ndërkombëtar dhe Organizata Botërore e Tregtisë u kërkuan qeverive të kundështojnë vendosjen apo...

Gjermania nuk ka blerës

Dyqanet u hapën këtë javë, por mungojnë klientët

Megjithë lehtësimin e masave të bllokimit të koronavirusit në vend, gjermanët duket se nuk kanë...

Streha e sigurt e investitorëve

RT/ “Ari fizik do t’i shpëtojë ata që e mbajnë atë”

Ndërsa investitorët kërkojnë pasuri të sigurta të strehimit gjatë kësaj krize, analistët janë duke u...

Reformat që çalojnë

KE vlerëson reformat ekonomike të Shqipërisë

Komisioni Europian ka publikuar dokumentin e punës mbi vlerësimin e programit ekonomik të reformave për...

Amnistia fiskale/ Nga Irena Beqiraj

Për emigrantët apo për emigruesit e parave në parajsa fiskale!

Nga Irena Beqiraj Në vitin 2015, kur filloi fushata kundër informalitetit, kishte shumë debat mbi...