MENU
Marrëveshja bërthamore

Irani paralajmëron fuqitë perëndimore

Ligji që shkaktoi protesta

Liderja e Hong-Kong: Ligji i ekstradimit, i vdekur

Udhëheqësja e Hong-Kongut Carrie Lam ka thënë se ligji i administratës së saj për të...

Kushtet në qendrat e emigrantëve

Kombet e Bashkuara kritika për SHBA

OKB ka kritikuar SHBA lidhur me kushtet në të cilat jetojnë emigrantët. Shefja për të...

Fundi i krizës?

Venezuelë/ Së shpejti bisedime qeveri-opozitë

Bisedimet midis opozitës venezueliane dhe qeverisë për të zgjidhur krizën politike të vendit do të...

Armët bërthamore

Kriza me Iranin, Kina fajëson SHBA-në

Irani ka kaluar limitin e uraniumit të pasuruar të vendosur në marrëveshjen bërthamore të vitit...

S'ka më "e djathtë, e majtë"

Trump dhe oligarkët, kundër të gjithëve…

Në një epokë të përqendrimit të paparë të pasurisë dhe pushtetit politik, unë nuk e...

Nga New York Times

Hong-Kong, tanimë një vend i përçarë nga protestat

Kur qindra mijëra marshuan nëpër rrugët e Hong Kongut në javët e fundit, u duk...

Kërkesat e zyrtarëve amerikanë

SHBA i kërkon Gjermanisë të dërgojë trupa në Siri

Përfaqësuesi i posaçëm i SHBA për angazhimin në Siri, James Jeffrey, i ka bërë thirrje...

Zbulimi i emaileve

Ambasadori britanik në SHBA: Administrata e Trump, e paaftë

Administrata Trump është quajtur “e paaftë”, e pasigurtë dhe në emailet e zbuluara nga ambasadori...

Sulmet e udhëhequra nga rusët

Siri/ Mbi 500 të vdekur e 2000 të plagosur për 2 muaj

Të paktën 544 civilë janë vrarë dhe mbi 2,000 njerëz janë plagosur që nga sulmi...

8 të vrarë, 50 të plagosur

Sulm në Afganistan në prag të bisedimeve për paqe

Luftëtarët talebanë kanë vrarë të paktën tetë vetë dhe plagosën më shumë se 50 civilë...

Tejkalon kufirin për uraniumin e pasuruar

Irani shkel për herë të dytë marrëveshjen bërthamore

Irani ka njoftuar se do thyejë kufirin e vendosur në uraniumin e pasur, duke shkelur...