MENU
klinika
Kritikat e SHBA-së dhe BE-së

Operacioni në Siri, të gjithë kundër Erdoganit

Tradhtia e fundit

Ata e ndihmuan dhe Trump ia ‘nguli thikën pas shpine’

Një bisedë telefonike e së dielës me presidentin turk, Rexhep Tajip Erdogan. Kjo ishte gjithçka...

Nga Project Syndicate

Tani vetëm kontrolli i armëve mund t’i ndalojë…

A po shpartallohet kontrolli i armëve bërthamore? Traktati i Forcave Bërthamore të 1987 (INF) është...

Nga The Economist

Singapori po e shfrytëzon ‘fatkeqësinë’ e Hong-Kongut?

Nga çfarëdo këndvështrimi që ti shohësh protestat në Hong-Kong, rebelimi ose trazirat janë një fatkeqësi...

Shkarkimi i Trump

SHBA/ Shtëpia e Bardhë ‘bojkoton’ hetimin

Shtëpia e Bardhë zyrtarisht ka refuzuar të bashkëpunojë lidhur me hetimin për shkarkim ndaj presidentit...

Nga Deutsche Welle

Edhe një herë, humbësit janë kurdët

Me tërheqjen e tyre nga Siria e veriut, SHBA tradhëtojnë aleatin më besnik në luftën...

"Rruga e re e mëndafshit"

Evropa duhet patjetër ta kopjojë Kinën

Bashkimi Evropian duhet të kopjojë nismën e Kinës, të ashtuquajtur “Rruga e re e Mëndafshtë”,...

Nga The Washington Post

Një tradhti për miqtë, një dhuratë për armiqtë

Një nga ‘arritjet’ e presidentit amerikan Donald Trump në politikën e jashtme shkatërrimtare të presidentit...

Nga Project Syndicate

Ky është momenti i Greta Thunberg

“Kjo është e gjitha e gabuar!” Këto fjalë fillouan fjalimin më të fuqishëm katërminutësh që...

Nga New York Times

Si të shpëtohet Iraku?

Irakianët kanë duruar shumë. Pas viteve të qeverisjes së dobët, populli irakian nuk ka duruar...

Operacioni në Siri

Trump: Shkatërrojmë ekonominë e Turqisë nëse kalohen limitet

Presidenti Donald Trump ka kërcënuar të shkatërrojë ekonominë e Turqisë nëse vendi shkon “përtej kufijve”...

Nga Deutsche Welle

Matja e muskujve mbi kurrizin e refugjatëve

SHBA janë të zemëruara me ndërhyrjen e paralajmëruar të Turqisë në Sirinë veriore, thuhet. Por...