MENU
Shitja e armëve tek Tajvani

Kina sanksione për disa ndërmarrje amerikane

Një tjetër ngjashmëri me Trump!

Presidenti i Brazilit cakton të birin ambasador në SHBA

Jair Bolsonaro, presidenti i ekstremit të djathtë të Brazilit, e ka ftuar djalin e tij...

Project Syndicate

Pse shtetet duhet të bashkëpunojnë me Kinën?

Gjatë gati 40 viteve të reformës ekonomike, Kina ka përfituar shpërblime të jashtëzakonshme nga hapja...

Takimi me Macron

Presidenti i Ganës: Ndryshim i lidhjeve Afrikë-Evropë

Afrika duhet të ndryshojë marrëdhëniet e saj me Europën nëse dëshiron të shfrytëzojë burime të...

Paralajmërimi i radhës

Irani: Fuqitë e huaja të largohen nga rajoni

Irani paralajmëroi fuqitë e huaja “të largohen nga rajoni, sepse Irani dhe vendet e tjera...

Kërkesa e Trumpit

SHBA/ Së shpejti dëbime masive të emigrantëve

Shtetet e Bashkuara thanë se do të nisin arrestimin e së paku 2,000 familjeve imigrante,...

Negociatat tregtare

Trump: Kina nuk po i mban premtimet

Presidenti Trump ka thënë se Kina nuk ka blerë produkte bujqësore nga SHBA, dhe pohoi...

Bisedimet qeveri-opozitë

Venezuelë/ Përfundojnë bisedimet pa marrëveshje

Bisedimet midis qeverisë së Venezuelës dhe opozitës se si të trajtohet kriza politike e vendit...

Nga Project Syndicate

‘Prit dhe shiko’, strategjia e suksesshme e Kinës

Ata që tani shpresojnë për një marrëveshje të mundshme tregtare midis Kinës dhe Shteteve të...

Pengesë për anijen britanike

Irani ‘hakmerret’ ndaj Britanisë

Tre anije iraniane u përpoqën të pengonin kalimin e anijes tregtare, “Trashëgimia Britanike” përmes Ngushticës...

Kërcënimi ndaj Iranit

Trump: Sanksionet do të rriten së shpejti

Presidenti Donald Trump ka përsëritur kërcënimin e Shteteve të Bashkuara për të vendosur sanksione mbi...

Çështja Khashoggi

Kombet e Bashkuara: SHBA duhet të veprojë

Shtetet e Bashkuara duhet të veprojnë në lidhje me vrasjen e gazetarit saudit, Jamal Khashoggi,...