MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Bashkëpuno me Kinën ose vuaj!

Largimi nga BE

Italia po i tregon Britanisë se nuk ka pse të pendohet…

Italia mund ta shkatërrojojë BE-në nëse vendos të largohet nga Bashkimi Europian, paralajmëroi presidenti i...

Por...

Merkel: Duhet të kemi marrëdhënie të mira me Kinën

Kancelarja Angela Merkel tha se Bashkimi Evropian ka një “interes të madh strategjik” në ruajtjen...

"Kjo nuk është çështje e re"

SHBA ndërhyn sërish për të zgjidhur konfliktin Greqi-Turqi

Diplomatët e Shteteve të Bashkuara po punojnë për të ulur tensionet e vazhdueshme midis Greqisë...

"Më fal është fjala më e vështirë"

BE duhet t’i kërkojë falje Hungarisë?!

Evropa merr frymë përsëri. Duket se ditët më të errëta të valës së parë të...

Luftë me Indinë, Tajvanin apo SHBA-në?

Kina po bëhet gati për luftë… por kundër kujt?!

Sado e pazakontë që mund të tingëllojë, Presidenti Kinez Xi Jinping i ka kërkuar Ushtrisë...

Nga Project Syndicate

A ishte plani i Merkel dhe Macron një hap gjigant për BE-në?

Fondi i rimëkëmbjes COVID-19 500 miliardë dollarë (547 miliardë dollarë) i propozuar nga Kancelarja Gjermane...

"Po vë në provë strategjinë e evropianëve"

Vazhdojnë përplasjet mes Hong Kong-Kinë/ A preket Evropa?

Përpjekjet e Kinës për të forcuar kontrollin e saj në Hong-Kong paraqesin një kërcënim për...

Pas pandemisë...

Evropa nuk e beson më Kinën dhe ka vetëm një arsye!

Diplomacia e ‘ngacmimit’ të Kinës ka dëmtuar besueshmërinë e saj në sytë e evropianëve, ka...

Refuzojnë të ndihmojnë Spanjën e Italinë?

Kush janë katër “kursimtarët” e BE-së?

Të paktën 1000 miliardë euro do të mobilizojë presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der...

"Ky është momenti i Evropës"

BE, 750 miliardë euro për rimëkëmbjen nga koronavirusi

Një fond i madh i rimëkëmbjes me vlerë 750bn € (670bn;; 825bn $) është propozuar...

Nga Project Syndicate

Ky është fundi i ëndrrës kineze të Evropës!

Një ndryshim po ndodh në marrëdhëniet midis Bashkimit Evropian dhe Kinës. Kriza COVID-19 ka shkaktuar...