MENU
klinika
Vendimi i Gjykatës Supreme

Britani/ Pezullimi i Parlamentit, veprim i paligjshëm

Project Syndicate

Trump ka hequr dorë nga konfliktet?

Në 2 tetor do të kalojë një vit që nga vrasja brutale në Stamboll e...

Nga Deutsche Welle

Perëndimi ende nuk është i humbur

Po të reformohet, rendi perëndimor do të ketë sërish të ardhme kundër populistëve dhe nacionalistëve....

Takimi në Maltë

BE i ofron ndihmë Italisë dhe Maltës për emigrantët

Ministrat e brendshëm nga Gjermania, Franca, Italia dhe Malta kanë arritur marrëveshje për një mekanizëm...

The Guardian

Tani detyra e laburistëve është të ndalojnë Johnsonin…

Britania është kapluar nga kriza politike. Ne kemi një kryeministër të prirur për të larguar...

Këshilla për SHBA-në

Vetëm Siria mund ta largojë Turqinë nga Rusia

Zyrtarët e SHBA-së mund të përdorin konfliktin në Siri për të shtyrë Turqinë dhe Rusinë...

Editorial i Washington Post

Maduro ende në pushtet, ndërkohë që populli vdes urie…

Katër muaj pas një sulmi të dështuar të mbështetur nga SHBA kundër Presidentit Venezuelës Nicolás...

Nga Project Syndicate

Pse duhet shpëtuar sistemi shumëpalësh?

Që nga krijimi i sistemit Bretton Woods, 75 vjet më parë, vendet janë bashkuar në...

Faktet, në 40 fjali

Donald Trump kundër Shteteve të Bashkuara të Amerikës

1.Ai ka bërë presion ndaj një lideri të huaj për të ndërhyrë në zgjedhjet presidenciale...

'Ringjallja' e presidentit francez

Si Macron u rikthye nga “vdekja politike”…

Ai është kthyer nga vdekja politike. Presidenti francez Emmanuel Macron ka shpëtuar nga varri i...

Deklarata e Johnson

Sulmet ndaj rafinerisë saudite, edhe Britania fajëson Iranin

Kryeministri Boris Johnson ka fajësuar Iranin për sulmet ndaj objekteve të naftës në Arabinë Saudite...

Profil

Aleksandri i Madh: mbreti që u bë Perëndi

Në krye të forcës më të frikshme luftarake të botës, Aleksandri i Madh krijoi një...