MENU
klinika
Marrëdhëniet e tensionuara

Vetëm 5 minuta larg… Vladimir Putin paralajmëron Trump

Joschka Fischer/ Project Syndicate

Siguria evropiane dhe pengesat e Gjermanisë

Në një institucion aq të madh dhe kompleks si Bashkimi Evropian, gjithmonë do të ketë...

Brexit tema kryesore?

Takim Merkel-Macron në 27 shkurt/ Ç’do të diskutohet?

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel do të takohen javën e ardhshme...

The Economist

Si do të ndikonte Brexit pa marrëveshje tek emigracioni?

Qytetarët e BE që tashmë jetojnë në Britani do të mbeten me më pak të...

Edhe me Kolumbinë?

Maduro ‘izolon’ Venezuelën/ Mbyllet kufiri me Brazilin

Presidenti i Venezuelës Nicolás Maduro ka mbyllur kufirin me Brazilin, ndërkohë që kriza humanitare në...

Albert Çaçi

“Xhihadistët e mbetur në derë”

Lufta në Siri po shkon drejt fundit. Mbas 7 vitesh, mbi 500 mijë të vrarë,...

Abuzimet seksuale

Abuzimet me të miturit, Papa: S’mjaftojnë dënimet me fjalë

Bota për Papa Françeskun pret masa konkrete mbi frenimin e abuzimit të priftërinjve me të...

Nga The Economist

A do ta lejojnë gjykatat Trumpin të ndërtojë murin?

Edhe nëse e bëjnë këtë, kjo nuk do të rregullojë atë që ndodh në kufi...

Shtohen tensionet politike

Pse BE po e “ndëshkon” Turqinë?

Turqia kritikoi të enjten si “të papranueshme” një votim nga Komiteti i Punëve të Jashtme...

Pas Kinës, radha e Evropës...

Trump, luftë tregtare edhe me Evropën?

Që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, kombet perëndimore kanë besuar gjithmonë se tregtia...

"Brexit pa marrëveshje kushton shumë"

Jean-Claude Juncker aspak optimist për Brexit

Presidenti i Komisionit Europian Jean-Claude Juncker, tha se ai ishte “jo shumë optimist” rreth shanseve...

Paralajmërimi për SHBA-në

Putin: Mund ta përsërisim krizën e Kubës

Kriza kubane e raketave shpërtheu në vitin 1962, kur Moska iu përgjigj vendosjejes së raketave...