MENU
klinika
Skeptikët të lehtësuar, tani që po rihapen kufijtë

Shengeni nuk mori fund!

Sërish...

Është koha që Merkel dhe Macron të marrin në dorë situatën!

Ka pasur spekulime se “iniciativa politike” e Merkel dhe Macron e bën më të qartë...

Editorial i The Washington Post

Trump dhe Putin po bëjnë të njëjtat gabime!

Udhëheqës të shumtë politikë kanë parë popullaritetin e tyre të rritet gjatë pandemisë Covid-19. Dy...

Çfarë na tregoi koronavirusi

BE: Kriza të reja, probleme të vjetra!

Bashkimi Evropian nuk ka mungesë përvoje në përgjigjen ndaj krizave. Por, pasi numri i rasteve...

"Të hetohet origjina e Covid-19!"

Analiza/ BE dhe 100 shtete “shigjetojnë” Kinën

Presidenti rus Vladimir Putin dikur e ka quajtur udhëheqësin kinez Xi Jinping një “luftëtar të...

Nga The Guardian

Pse Kina nuk duhet parë si armike?

Kërcënimi histrionik i Donald Trump javën e kaluar për të “ndërprerë të gjitha marrëdhëniet” me...

"Platforma rajonale e bashkëpunimit"

Është koha që BE të tregohet e përgjegjshme!

Krijimi i një shtrese të plotë të qeverisjes rajonale në ekonominë botërore do t’i mundësonte...

Nga The Guardian

A do të paguajnë këta liderë për paaftësinë dhe cinizmin?

Boris Johnson është duke keqmenaxhuar pandeminë, por ai nuk është vetëm. Të pretendosh në mënyrë...

Gati për Italexit

A do t’ia kthejnë italianët shpinën Brukselit?

Kur Covid-19 erdhi në Evropë ishte Italia që u prek e para, dhe u prek...

Si po shkojnë negociatat?

Brexit, një “luftë” dhe shkollë për durim…

Rreziku i kaosit në marrëdhëniet BE-Britani e Madhe pas Brexit po rritet. Edhe raundi i...

Si po përballohet kriza?!

KE-ja paraqet planin për rimëkëmbjen ekonomike të BE-së

Komisioni Europian do t’i paraqesë vendeve anëtare më 27 maj një instrument të rimëkëmbjes ekonomike,...

Çpo ndodh me shtyllat e forta të Europës?!

Gjykata Kushtetuese fuqizon Gjermaninë përballë Evropës

Çfarë e shtyu Gjykatën Kushtetuese të Gjermanisë për vendimin e saj? Gjermania dhe shtetet nordike...