MENU
klinika
Rrëzimi i avionit ukrainas

“Dorëzohet” Irani, pranon se shkaktoi tragjedinë

Pikëpyetjet për ngjarjen e bujshme

A e lejonte ligji ndërkombëtar vrasjen e gjeneralit iranian?

Vrasja nga Shtetet e Bashkuara javën e kaluar të gjeneralit iranian Qassem Soleimani ka ngjallur...

Zgjedhjet e vështira të presidentit turk

SHBA-Iran/ Cilën anë do të zgjedhë Erdogan?

Presidenti turk Rexhep Tajip Erdogan theu heshtjen për vrasjen e komandantit të lartë iranian Qasem...

Brexit

As këtë vit nuk do të realizohen ëndrrat e Boris Johnson!

Boris Johnson shpreson që t’i japë fund Brexit, duke argumentuar se bisedimet tregtare do të...

Nga The Guardian

Iranianët kanë jetuar gjithmonë të frikësuar nga lufta!

Unë u zgjova të premten e javës së kaluar në Isfahan, qyteti i tretë më...

Lufta e Dytë Botërore

Qëllimi i ri i Putinit: Të rishkruajë historinë!

75-vjetori i përfundimit të Luftës së Dytë Botërore ishte e vetmja ngjarje që presidenti rus...

Rezoluta e miratuar

Lufta me Iranin/ Kongresi “pengon” Trumpin

Dhoma e Përfaqësuesve në SHBA ka miratuar një rezolutë përmes së cilës i kërkohet presidentit...

Nga Project Syndicate

Irani, “shënjestra” e Amerikës për 40 vjet!

Urdhri i presidentit amerikan Donald Trump për të vrarë gjeneralin e Iranit Qassem Suleimani ndërsa...

Konflikti i fundit, një mësim për të gjithë!

Irani nuk është i vetmi problem i SHBA-së!

Në vitin 2017, kur Koreja e Veriut dhe Shtetet e Bashkuara po shkonin drejt luftës,...

Nga Foreign Policy

Konflikti në Lindjen e Mesme, ‘shansi i artë’ i Putinit!

Me përfshirjen në luftën civile Siriane në 2015, Rusia ka kërkuar të pozicionohet si një...

Konflikti me Iranin

Trump po i kërkon ndihmë NATO-s?

Presidenti Donald Trump tha të mërkurën se ai do t’i kërkojë NATO-s të rritë përfshirjen...

Ja çfarë tregojnë shifrat

A mund ta përballojë Irani luftën me Amerikën?!

Irani sulmoi baat ushtarake të SHBA këtë javë pas vrasjes së gjeneralit të lartë iranian...