MENU
klinika
Parë nga sytë e një turku "të zhgënjyer"

Turqia ka pritur për vite të tëra në dyert e BE-së, por tani…

Incidenti diplomatik

Turqia, ‘sorollat’ në ajër për 20 minuta avionin e ministrit grek

Televizoni publik i Greqisë ka bërë me dije se  autoritetet turke kanë kryer një provokim...

Nga The Washington Post

Si Joe Biden mund të ndryshojë politikën amerikane

Joe Biden mund të jetë duke zhvilluar një fushatë të sigurt dhe centriste. Ish-nënpresidenti po...

Analiza e CNN

Pse konflikti azero-armen nuk duhet injoruar…

Ndërsa bota është e preokupuar me pandeminë Covid-19, konflikti rajonal në enklavën e largët separatiste...

Nga New York Times

Amerika po kërkon të shërohet, fizikisht dhe politikisht!

Kur pashë debatin e parë Trump-Biden, imagjinoja se Byroja Politike e Partisë Komuniste Kineze ishte...

Përgatitje për dhunë të mundshme zgjedhore

A do ketë dhunë ditën e zgjedhjeve në Amerikë?

Zyrtarët e ngarkuar për sigurinë e zgjedhjeve të ardhshme presidenciale në mbarë Shtetet e Bashkuara,...

Nëse ai fiton…

Pse Ukraina mbështet fitoren e Biden?

Që kur fitoi pavarësinë në 1991, Ukraina ka menduar për Amerikën si mikun e saj...

Gjatë një bisede telefonike

Erdogan-Putinit: Presim zgjidhje për konfliktin…

Presidenti Rexhep Taip Erdogan foli me homologun e tij rus, Vladimir Putin ditën e sotme....

Trump refuzoi “debatin” virtual

Ku do zhvillohet debati i dytë Trump-Biden?

Ndodhën dy ngjarje pasi Trump u tërhoq nga debati virtual me Biden, dhe ky vendim...

Lufta zgjat prej dekadash...

Përse nuk ka armëpushim në Nagorno-Karabak?

Lufta më e fundit në Nagorno-Karabak është në javën e tretë të saj. Azerbajxhani, i...

Thirrje ushtarëve

Presidenti kinez: ‘Të përgatitemi për luftë’

Presidenti kinez Xi Jinping u ka bërë thirrje trupave luftarake të “vendosin të gjithë mendjen...

BE duhet të nisë lojën…

Nuk ka më ‘Zonja Evropë’!

15 vjet më parë, Presidenti i Komisionit Evropian Romano Prodi propozoi një vizion të Evropës...