MENU
klinika
Analiza

Po tani a mund ta sfidojë Biden Kinën?

Analiza

Nacionalizmi i vaksinave po na vret!

Nga Rogelio Mayta, KK Shailaja and Anyang’ Nyong’o, The Guardian Të gjithë ne kemi fuqinë për t’i...

Analiza

A është Macron “Merkeli i Ri”?

Në politikë, ekziston një ligj i thjeshtë: Nëse fiton zgjedhje, merr pushtet. Nëse fitoni rizgjedhjen,...

Nga The Washington Post

Amerika ka nevojë për NATO-n, për një arsye…

Në vitin 2008, Vladimir Putin dërgoi forca në rajonin e Osetisë së Jugut të Gjeorgjisë...

"Ne e përmbajmë veten përndryshe do kishte luftë"

Ambasadori kinez në Paris: SHBA na provokon

Ambasadori i Kinës në Paris, Lu Shaye deklaroi se vendi i tij që provokohet nga...

REL: Kush janë kandidatët

Iranianët zgjedhin presidentin

Qytetarët në Iran votojnë sot për të zgjedhur presidentin e ri të Republikës Islamike. Votimet...

VOA: Ekziston rreziku i Al-Kaidës dhe ISIS-it

Shefi i Pentagonit paralajmëron: Do t’u duhen rreth dy vjet për…

Zyrtarë të lartë amerikanë të mbrojtjes po japin një paralajmërim shqetësues në lidhje me rrezikun...

Nga Financial Times

Si po rrezikon Boris Johnson të ardhmen e tij?

Konservatorët, si shumë parti të mëdha, janë një koalicion. Ka ndarje midis autoritaristëve dhe liridashësve,...

Nga The Economist

Samiti Biden-Putin, një rikthim në diplomacinë tradicionale

Joe Biden ishte 12 vjeç në 1955 kur Duight Eisenhouer u ul në Gjenevë me...

Nga CNN

Putin arriti atë që donte në takimin më Biden

Edhe para se Presidenti i SHBA Joe Biden të takohej me homologun rus Vladimir Putin,...

Vizita e Von der Leyen

BE premton: Greqia do të bëhet më e fortë se kurrë

Presidentja e Komisionit Europian Ursula von der Lyen, ka zhvilluar ditën e sotme një një...

VOA

Nga takimi Biden – Putin: skepticizëm dhe respekt

Udhëtimi i parë jashtë vendit i Presidentit Joe Biden shpalosi filozofinë e tij diplomatike dhe...