MENU
klinika
Datë e shënuar për amerikanët

163 vite nga lindja e Presidentit më me ndikim në shekullin e 20

"Iranianët kanë të drejtë të përkujtojnë 1,500 viktimat..."

Pompeo ka akuzuar Iranin për censurë dhe përdorim të dhunës

Sekretari amerikan i Shtetit, Mike Pompeo, ka akuzuar Iranin për përdorim të “dhunës” dhe ndërprerje...

Tjetër goditje për Presidentin?!

Peticion kundër projektit infrastrukturor të Erdoganit

Qindra vetë në Stamboll po vazhdojnë të nënshkruajnë një peticion duke kundërshtuar një projekt madhor...

Flet ekspertja e OKB-së

Vrasja e Khashoggit/ “Gjykimi saudit antitezë e drejtësisë”

Ekspertja e OKB-së për të drejtat e njeriut, Agnes Callamard, dënoi gjykimet me vdekje të...

Ja situata pikante gjatë diskutimt

Putin dhe këshilli i sigurisë diskutojnë mbi Libinë dhe Sirinë

Presidenti rus, Vladimir Putin, thirri një takim pune me Këshillin e Sigurisë së vendit për...

Politika e saj do të bëhet edhe më e ashpër

A do të lindë Europa kontinentale më 2020?

Me Brexit-in zhvendosen raportet e forcave në Europë. Peshë ka jo vetëm aksi gjermano-francez, Gjermania...

Momentet kryesore

Kryeministër dhe president: Putin, 20 vjet në pushtet

Vladimir Putin u emërua president i detyrës në 31 dhjetor 1999, nga presidenti i atëhershëm...

Nga Project Syndicate

Evropa duhet të bëhet pak më shumë amerikane!

Po bëhet gjithnjë e më e qartë se Bashkimi Evropian nuk ishte ndërtuar për të...

Parashikimet e analistëve

Britania, sërish superfuqi, edhe pas Brexit!

Britania do të mbetet një ekonomi e fuqishme globale pas Brexit, sipas analistëve. Parashikimet afatgjata...

Rezultatet e sondazheve

Gjermanët i frikësohen Trumpit, më shumë se Putinit!

Edhe pse Uashingtoni është një nga aleatët më të mirë të Gjermanisë, besimi i publikut...

Nga The Economist

Si Trump u shndërrua në ‘prenë’ e Kinës…

Presidenti Trump ka kaluar shumë vite duke luajtur rolin e presë së Kinës. Ngjarjet në...

Çfarë po lë pas kancelarja gjermane?

Angela Merkel – Sukseset dhe dështimet

Fundi i mandatit të kancelares Angela Merkel po afrohet. Po cila do të jetë trashëgimia...