MENU
klinika
Gjithçka për pushtetin!

Putin kërkon të vjedhë edhe vaksinën e britanikëve?!

Nga The Guardian

Shënjestrat e Kinës/ Radhën e ka Britania!

Kur Mbretëria e Bashkuar njoftoi kthesën e saj, vendimin për të lejuar gjigantin e telekomit...

Nga The Guardian

Tre vjet më parë francezët prisnin shumë nga Macron ndërsa tani…

Pak më shumë se tre vjet më parë, kur Emmanuel Macron doli në skenën kombëtare...

Nga The Washington Post

Këtë herë, Merkel foli para kohe!

Kancelarja gjermane Angela Merkel kohët e fundit tha se ngritja e koronavirusit kishte ekspozuar kufijtë...

Çfarë sugjeron Charles Michel

Fondi i rimëkëmbjes/ BE ka një propozim të ri!

Presidenti i Këshillit të BE, Charles Michel propozon që pagesat për krizën e Coronës në...

Politikat e paqarta të presidentit amerikan

Tërhiq e mos e këput, ç’po bën Trump me Kinën?

Gjatë gjithë kohës së tij në detyrë, Presidenti amerikan Donald Trump ka ndryshuar shpesh sjellje...

Nga Project Syndicate

Mjaft pritëm Amerikën!

Politikanët që nuk dinë se çfarë të bëjnë kur përballen me rrethana të reja ose...

Nga The Economist

Merkel duhet ta “dashurojë” Kinën!

Angela Merkel gjithmonë  ka kushtuar vëmendje lidhjeve ekonomike të Gjermanisë me Kinën. Në 15 vitet...

Nga The Washington Post

Amerika ka 1001 probleme! Pse nuk heq dorë nga Lindja e Mesme?

Analistët flasin shpesh për epokën “post-amerikane” në Lindjen e Mesme, por forcat amerikane mbeten, në...

Nga The Guardian

Huawei, histori e suksesit kinez dhe rënies anglo-amerikane!

Në vitin 2015, George Osborne përshëndeti ardhjen e një “dekade të artë” të marrëdhënieve Sino-Britanike....

Editoriali i The Guardian

Si Johnson e ndau Mbretërinë e Bashkuar në 4 pjesë!

Një nga veprimet e para të Boris Johnson për t’u bërë kryeministër ishte që t’i...

Analiza

Kleptokratët e Vladimir Putinit: KGB-ja, dorasit dhe mafia

Presidenti rus sapo fituar një referendum që i mundëson të qëndrojë në pushtet deri më...