MENU
klinika
Çfarë i tensionoi marrëdhëniet?

“Fjala e fundit thuhet këtu”, BE kundër Gjermanisë?

Pas sulmit të të dhënave

Merkel: Ne duam marrëdhënie të mira me rusët, por ata…

Kancelarja gjermane, Angela Merkel shprehu zhgënjimin me Rusinë,  lidhur me hakimin, duke thënë se ajo...

Ç'po ndodh në Detin e Kinës së Jugut?

Është koha që të ndalojmë Kinën!

Diktatori kinez Xi Jinping shfaqet si mbështetës i multilateralizmit, por veprimet  në Detin e Kinës...

Nga The Guardian

“Ne apo Kinën?”, SHBA po e detyron Britaninë të zgjedhë

Qeveria amerikane i  ka bërë presion privat Mbretërisë së Bashkuar për bisedimet bilaterale tregtare për...

Pesë shtete kundër Turqisë

Erdogan: Po kërkon të na shkatërrojë ‘aleanca e së keqes’

Turqia të martën akuzoi Greqinë, Qipron, Egjiptin, Francën dhe Emiratet e Bashkuara Arabe se po...

Nga Financial Times

Diplomatët “luftëtarë ujk” po tregojnë çfarë synon Kina!

Diplomatët e Kinës kanë hequr dorë nga diplomacia. Në një përpjekje për të kundërshtuar akuzat...

Nga The Guardian

Edhe liderët si Putin dështojnë…

Dita e shifrave rekord me më shumë të infektuar nga koronavirusi është një moment i...

Megjithatë, sfidat vazhdojnë

Si koronavirusi e “ringjalli” Merkelin…

Në janar të vitit 2020, kancelarja gjermane, Angela Merkel nuk kishte shumë për të thënë....

Solidariteti është kura

Dështimi i njërit është dështimi i të gjithëve në BE!

Covid-19 e ka ndauar botën, ka marrë mijëra jetë dhe ka shkaktuar pa fund vështirësi...

Shumë shpejt, sytë nga Gjermania...

Pse presidenca kroate e BE-së ishte një katastrofë?

Kur presidenca e Këshillit Evropian të Kroacisë më 1 korrik, studiuesit do të shikojnë gjysmë...

Nga Annegret Kramp-Karrenbauer/ Financial Times

Çfarë po bën NATO për pandeminë?

Sekreti i jetëgjatësisë së NATO-s është përshtatshmëria e tij. Aleanca transatlantike menaxhon krizat në të...

Nga Project Syndicate

Paratë dhe frika nuk mjaftojnë!

Në vend që të përdorin të gjitha fuqitë e qeverisë federale amerikane për të kufizuar...