MENU
klinika
Si po përballohet kriza?!

KE-ja paraqet planin për rimëkëmbjen ekonomike të BE-së

Çpo ndodh me shtyllat e forta të Europës?!

Gjykata Kushtetuese fuqizon Gjermaninë përballë Evropës

Çfarë e shtyu Gjykatën Kushtetuese të Gjermanisë për vendimin e saj? Gjermania dhe shtetet nordike...

"Pranvera ishte e vështirë, vera nuk duhet humbur"

Komisioni Europian do të shpëtojë pushimet e verës

Komisioni Europian kërkon të mundësojë turizmin të paktën pjesërisht këtë verë. Ai jep rekomandime për...

Goditja e fortë nga COVID-19

‘Përrallat me mbret’ për shpërndarjen e BE-së

Për shkak të pandemisë dhe mungesës së solidaritetit BE-ja gjendet në një krizë të vërtetë...

Ku e ka origjinën Obamagate?

“Krimi më i madh politik”, pse Trump e akuzon Obamën…

Akuzat që ka ngritur prej kohësh Presidenti Donald Trump për akte të paligjshme nga pararendësi...

Ecuria e COVID-19 në SHBA

Presidenti Donald Trump, vaksina do të bëhet gati brenda vitit

Presidenti i Shteteve të Bashkuara Donald Trump foli të premten me konfidencë për mediat nga...

Gjithçka do të jetë më e qartë në vjeshtë...

BE-në apo Kinën? A do t’i duhet Serbisë të zgjedhë?

Një nga pyetjet që ka vite që preokupon studiuesit në fushën tonë është kur Serbia...

Më shumë dëme apo përfitim?

Po nëse Trump i shkëput vërtet marrëdhëniet me Kinën?

Presidenti i SHBA Donald Trump sinjalizoi një përkeqësim të mëtejshëm të marrëdhënieve të tij me...

Ai i "hapi rrugën"...

Për kinezët, Trump është presidenti më i mirë i SHBA-së!

Diplomacia kineze nuk ka qenë kurrë më agresive. Asnjëherë nuk ka pasur objektiva të tillë....

Synimet e presidentit turk

Pse ndihmat e Erdogan e shqetësojnë Evropën?

Megjithëse Turqia renditet e nënta për sa i përket numrit të rasteve të koronavirusit, ajo...

Origjina e virusit

Edhe BE dyshon tek Kina, kërkon hetim të pavarur

Shefi i politikës së jashtme të Bashkimit Evropian i bëri thirrje Kinës të enjten të...

Ndryshe nga 70 vjet më parë...

Çfarë e pret Evropën pas pandemisë?

Beteja për të mposhtur pandeminë Covid-19 shpesh ka  bërë që të flitet sikur jemi në...