MENU
klinika
Rreziqet për Evropën

Pse e mbron Gjermania gazsjellësin rus?

Ministrat britanikë paralajmërojnë

“Brexit mund të shtyhet”

Tre ministra të kabinetit qeveritar britanik kanë paralajmëruar publikisht për herë të pare se Brexit...

Mbyllja e kufirit me Brazilin

Venezuelë/ Përleshje për ndihmat, 2 të vdekur

Të paktën dy njerëz kanë vdekur dhe 17 janë plagosur të premten në një përleshje...

Marrëdhëniet e tensionuara

Vetëm 5 minuta larg… Vladimir Putin paralajmëron Trump

Vladimir Putin ka paralajmëruar Donald Trump se raketat ruse mund ta godasin Amerikën në vetëm...

Joschka Fischer/ Project Syndicate

Siguria evropiane dhe pengesat e Gjermanisë

Në një institucion aq të madh dhe kompleks si Bashkimi Evropian, gjithmonë do të ketë...

Brexit tema kryesore?

Takim Merkel-Macron në 27 shkurt/ Ç’do të diskutohet?

Presidenti francez Emmanuel Macron dhe kancelarja gjermane Angela Merkel do të takohen javën e ardhshme...

The Economist

Si do të ndikonte Brexit pa marrëveshje tek emigracioni?

Qytetarët e BE që tashmë jetojnë në Britani do të mbeten me më pak të...

Edhe me Kolumbinë?

Maduro ‘izolon’ Venezuelën/ Mbyllet kufiri me Brazilin

Presidenti i Venezuelës Nicolás Maduro ka mbyllur kufirin me Brazilin, ndërkohë që kriza humanitare në...

Albert Çaçi

“Xhihadistët e mbetur në derë”

Lufta në Siri po shkon drejt fundit. Mbas 7 vitesh, mbi 500 mijë të vrarë,...

Abuzimet seksuale

Abuzimet me të miturit, Papa: S’mjaftojnë dënimet me fjalë

Bota për Papa Françeskun pret masa konkrete mbi frenimin e abuzimit të priftërinjve me të...

Nga The Economist

A do ta lejojnë gjykatat Trumpin të ndërtojë murin?

Edhe nëse e bëjnë këtë, kjo nuk do të rregullojë atë që ndodh në kufi...

Shtohen tensionet politike

Pse BE po e “ndëshkon” Turqinë?

Turqia kritikoi të enjten si “të papranueshme” një votim nga Komiteti i Punëve të Jashtme...