MENU
klinika
Luftë me Indinë, Tajvanin apo SHBA-në?

Kina po bëhet gati për luftë… por kundër kujt?!

Nga Project Syndicate

A ishte plani i Merkel dhe Macron një hap gjigant për BE-në?

Fondi i rimëkëmbjes COVID-19 500 miliardë dollarë (547 miliardë dollarë) i propozuar nga Kancelarja Gjermane...

"Po vë në provë strategjinë e evropianëve"

Vazhdojnë përplasjet mes Hong Kong-Kinë/ A preket Evropa?

Përpjekjet e Kinës për të forcuar kontrollin e saj në Hong-Kong paraqesin një kërcënim për...

Pas pandemisë...

Evropa nuk e beson më Kinën dhe ka vetëm një arsye!

Diplomacia e ‘ngacmimit’ të Kinës ka dëmtuar besueshmërinë e saj në sytë e evropianëve, ka...

Refuzojnë të ndihmojnë Spanjën e Italinë?

Kush janë katër “kursimtarët” e BE-së?

Të paktën 1000 miliardë euro do të mobilizojë presidentja e Komisionit Europian, Ursula von der...

"Ky është momenti i Evropës"

BE, 750 miliardë euro për rimëkëmbjen nga koronavirusi

Një fond i madh i rimëkëmbjes me vlerë 750bn € (670bn;; 825bn $) është propozuar...

Nga Project Syndicate

Ky është fundi i ëndrrës kineze të Evropës!

Një ndryshim po ndodh në marrëdhëniet midis Bashkimit Evropian dhe Kinës. Kriza COVID-19 ka shkaktuar...

Këtë herë për Hong Kongun!

Kina kërcënon SHBA: Do marrim çdo masë të nevojshme!

Kina kërcënoi të hënën se do të ndërmarrë kundërmasa ndaj Shteteve të Bashkuara nëse ndëshkohet...

Nga The Guardian

Për Merkel e Macron nuk kanë mbaruar sfidat!

Kur Franca dhe Gjermania njoftuan një plan për të mbledhur 500 miliardë € (448bn £)...

Ndryshimet e domosdoshme në Evropë

Këto gjëra nuk duhet të jenë më kurrë, siç ishin para koronavirusit!

Shkatërrimet e deritanishme mjaftojnë. Perëndimi është në gjendje të keqe. Marrëdhëniet midis Evropës dhe Shteteve...

A kanë të drejtë për BE-në?

Pas pandemisë, fituesit do të jenë populistët!

Ndërsa jemi gati të hyjmë në një dekadë të re, Bashkimi Evropian duket se po...

Çështjet që kanë shkaktuar polemika

Fondi i rimëkëmbjes e ka përçarë BE-në

Komisioni Evropian do të nxjerrë të mërkurën një propozim të ri për një buxhet afatgjatë...