MENU
klinika
"250 mijë refugjatë janë nisur drejt..."

Emigrantët ‘pushtojnë’ Turqinë

Marrëveshja me Libinë

Greqia ‘kërcënon’ Turqinë: Mos e kaloni vijën e kuqe!

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis ka ripërsëritur kritikat e tij për veprimtarinë e Turqisë në Egje...

Kundërshtojnë veprimin e amerikanëve

Vrasja e gjeneralit/ Irani gati të hakmerret!

Udhëheqësi suprem i Iranit është zotuar të “hakmerret” për ata që janë përgjegjës për vdekjen...

Nga The Guardian

A mund t’i rregullojnë marrëdhëniet Merkel e Macron?

Në fillim të dhjetorit, Emmanuel Macron dhe Angela Merkel u ulën përballë njëri-tjetrit në restorantin...

Ç'duhet të bëjë organizata?

BE do të ‘mbijetojë’ pas Brexit vetëm nëse…

Një oqean bojë është harxhuar gjatë tre viteve të fundit, duke argumentuar të mirat dhe...

Problemet e organizatës

20 sfidat e BE-së për vitin 2020!

Në vitin 2019, pati një sërë premtimesh nga politika evropiane. Një Parlament i ri Evropian...

Nga Deutsche Welle

Ç’është Eastmed, projekti që po fut Turqinë në telashe?

Të enjten (02.01.2020) Greqia, Qiproja dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen për linjën gazsjellëse “Eastmed” në pjesën...

Nga Financial Times

BE duhet të mësojë të flasë ‘gjuhën e pushtetit’!

Kanë kaluar më shumë se tre vjet që kur liderët e BE-së miratuan një “strategji...

Problemet e presidentit francez

Franca e 2019-ës: Protesta dhe kriza politike

Përveç krizave politike me SHBA-në dhe Italinë, në 2019 në Francë pati protesta të mëdha...

Marrëveshja për gazsjellësin East Med

Greqia, Qipro dhe Izraeli bashkohen kundër Turqisë!

Presidenti i Qipros Nicos Anastasiades, Kryeministri Grek Kyriakos Mitsotakis dhe Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu morën...

Nga The Guardian

Kriza e refugjatëve tregoi ‘fytyrën e vërtetë’ të europianëve

Në dekadën e fundit, migracioni është bërë një çështje urgjente politike. Në këtë decade ka...

Jo reformës

Greva 29-ditore, më e gjata në 51 vjet, për Francën

Greva e punëtorëve të transportit në Francë kundër reformës për pensione ka hyrë në ditën...