MENU
klinika
Nga Reuters

Konflikti në Nagorno-Karabakh, SHBA: Turqia përkeqësoi situatën!

“BE të tregohet më e ashpër…”

Greqia dhe Qiproja kërkojnë që BE të ndalë Turqinë

Deri më sot BE ka dështuar në përpjekjen e saj për të bindur Ankaranë të...

Nga Politico

Çdo marrëveshje ka rëndësi për Brexit!

Në momentin në të cilin ndodhemi, pothuajse çdo marrëveshje mbi marrëdhëniet e ardhshme tregtare midis...

Nga The Washington Post

Çfarë fiton Kina nëse Trump fiton?

E mbani mend kur koronavirusi ishte momenti “Çernobil” i Kinës? Kjo ishte metafora e zbuluar...

Turqit të lodhur e të zhgënjyer...

Pse BE nuk e kritikon asnjëherë Greqinë?

Disa momente gjatë një konference të fundit për shtyp të Ministrit të Jashtëm Mevlüt Çavuşoglu...

Nga The Guardian

Trump dhe Biden: Dy kandidatë, dy planete!

Amerika shpesh përshkruhet si një “komb me ekran të ndarë”. Të enjten në mbrëmje në...

Mediat greke jehonë deklaratës së kandidatit

Pse grekët duan që të fitojë Biden e jo Trump?

Joe Biden, ish-nënpresidenti i Shteteve të Bashkuara, tani i nominuari për President i Demokratëve, përsëriti...

Nga The Washington Post

Si Erdogan e fundosi Turqinë…

Kur Rexhep Tajip Erdogan i Turqisë erdhi në pushtet në fillim të viteve 2000, ai...

Nga The Washington Post

Do e mbronte SHBA, Tajvanin nga Kina?

Marrëdhënia e sigurisë SHBA-Tajvan ka qenë të paqata për katër dekada. Por mes kërcënimeve në rritje...

Nga BBC

Përse i interesojnë Gjermanisë zgjedhjet në SHBA ?

Sporti, kultura dhe vlerat amerikane derdhen nëpër venat e Gjermanisë. Kjo është arsyeja pse kaq shumë...

Nga Project Syndicate

Përpjekja ‘e kotë’ e Evropës për një udhëheqje Franko-Gjermane

Për dekada me radhë, Franca dhe Gjermania janë njohur si “çifti sundues” i Evropës, madje...

Synohet arritja e një marrëveshjeje

BE kërkon vijimin e bisedimeve me Britaninë për Brexit

Një marrëveshje midis Bashkimit Evropian dhe Britanisë për një tregti të rregullt pas Brexit është...