MENU
klinika
Nga The Hill

Kur historia të shkruajë për Trump dhe Johnson…

Nga Project Syndicate

Europa, “satelit” i SHBA-së apo Kinës?

Në vitin 2004, ekonomisti amerikan Jeremy Rifkin shkroi një libër bestselling, “Ëndrra Evropiane”, në të...

Nga The Washington Post

Edhe Polonia do ta lërë BE-në?!

Gjykata Supreme e Polonisë paralajmëroi këtë javë se vendit mund t’i duhet të largohet nga...

Turqia 'e plagosur dhe e dëshpëruar'

Erdogan ka nisur një luftë që mund ta humbasë!

Erdogani javën e kaluar njoftoi se Turqia mund të konsiderojë dërgimin e trupave në Libi...

Pas largimit të Britanisë

Franca kërkon të jetë sërish e para në Evropë!

Emmanuel Macron ka bërë një seri deklaratash të diskutueshme gjatë javëve të fundit, dhe një...

Ç'ndodhi këtë herë?

Qipro, një tjetër “mollë sherri” mes Turqisë e SHBA-së

Turqia ka paralajmëruar se masa e SHBA-së për të hequr një embargo (masë që merr...

Ndërron rolet me Amerikën?

Turqia nuk ia ka më nevojën askujt!

Turqia po sillet si një vend i fuqishëm që nuk ka nevojë për mbështetjen e...

Plane për tu larguar?

Italisë i duhet Eurozona, jo Evropa!

Rritja e partive të forta eurokeptike në Itali vitet e fundit ka shtuar shqetësimet nëse...

Efekti domino?

Dalja “torturuese” e Britanisë, një mësim për anëtarët e tjerë në BE

Ndërsa votimi i Britanisë fillon daljen e vendit nga Bashkimi Evropian në një fazë të...

Rrëfimi i atij që e bëri president

Si ia servirën Putinit, pushtetin në pjatë të artë…

Gjatë viteve, liderët rusë kanë ardhur në pushtet në mënyra të ndryshme Carët që kur...

Editorial i The Guardian

Fati i Johnson është në duart e amerikanëve…

Konferenca e vitit të fundit për Ndryshimet Klimatike të Kombeve të Bashkuara (COP26) do të...

Nga Deutsche Welle

Sa larg do të shkojë Zelensky për paqen me Putin?

Se sa larg mund të shkojë Presidenti i Ukrainës Zelenski në përpjekjet e tij të...