MENU
klinika
Analiza

Erdogan po vë në provë “miqësinë” me Putinin!

Gjithë sy e veshë tek presidenti amerikan...

Sa i sëmurë është presidenti Trump?

Dy flamujtë pas shpinës së presidentit Trump duhet të simbolizojnë: Unë jam shumë mirë dhe...

Brexit ende pa marrëveshje

Kush janë çështjet që ndajnë Britaninë me BE?

Presidentja e Komisionit Evropian Ursula Von der Leyen dhe Kryeministri Britanik Boris Johnson ranë dakord...

“Është vetëm fillimi…”

2500 vite nën tokë/ Zbulohen dhjetëra arkivole në Egjipt

Në Egjipt është zbuluar së fundmi një koleksion prej 59 arkivolësh. Zbulimi është bërë në...

NGA THE GUARDIAN

Për të ndalur Covid-19 dhe ndryshimet e klimës duhet bashkëpunim botëror

Nga momenti kur shpërtheu pandemia e koronavirusit në botë një frazë që është përsëritur vazhdimisht...

Analiza

Çfarë mund t’i çojë Putinin e Erdoganin në “luftë”?

Analistët, gazetarët dhe blogerët duan të krahasojnë udhëheqësit rusë dhe turq. Dhe të them të...

"Ne presim edhe nga ata që..."

Merkel kërcënon Kinën, duke i prekur “pikën e dobët”!

Kancelarja gjermane Angela Merkel ka paralajmëruar se Evropa do të fillojë të kufizojë hyrjen e...

Injoron kërcënimet e BE-së

Turqia nuk ndalet/ Anija turke, së shpejti në Kretë

Anija turke kërkimore Oruç Reis që shkeli hapësirën detare të Greqisë dhe shelfin kontinental për...

The Economist

30 vjet pas ribashkimit, zgjohet ‘gjiganti i fjetur’!

Mrgaret thatcher kishte frikë dhe kundërshtoi hapur ribashkimin e Gjermanisë Lindore dhe Perëndimore. François Mitterrand...

Editoriali i The Guardian

Edhe infektimin, Trump do ta kthejë në avantazh politik!

Infektimi i Donald Trump i ka dhënë një tjetër kthesë dramatike një viti tashmë të...

Editorial i The Washington Post

Erdogan të bëjë pas! SHBA duhet ta ndalë “të fortin turk”

Rrëzimi i Bashkimit Sovjetik preku një varg luftërash kufitare në Euroazi, më e përgjakshmja prej...

nga the washington post

Konflikti Armeni-Azerbajxhan/ Çfarë shkaktoi përplasjen që vijon prej dekadash?!

Konflikti i hershëm mes Armenisë dhe Azerbajxhanit për rajonin e Nagorno-Karabakh, shpërthen në mënyrë të...