MENU
klinika
Në krye të qeverisë së Finlandës

Vetëm 34 vjeçe/ Kush është kryeministrja më e re në botë?

Samiti i NATOS

A është Erdogan, kali i Trojës i Rusisë?

NATO festoi 70-vjetorin në samitin në Londër. Takimi në 3-4 dhjetor tregoi pabarazinë e aleancës...

Planet e Merkelit dhe Macronit

Evropa ka ende nevojë për ‘aleancën’ Gjermani-Francë!

Procesi i unifikimit evropian tregon se udhëheqësit e tanishëm janë duke lënë pas dore themelet...

Strategjia e presidentit francez

Për Macron, Rusia nuk është armiku i Evropës…

Presidenti francez Emmanuel Macron këtë javë përballet me provën e parë të madhe, për sa...

Nga Financial Times

SHBA-në apo Kinën? Cilën do të zgjedhë Evropa?

Samiti i NATO-s javën e kaluar nuk tregoi aspak unitet. Udhëheqësit e mbledhur tallën njëri-tjetrin...

Prodhimi botëror i armëve është shtuar...

Bota nën ethet e armatimit: SHBA në krye

Prodhimi botëror i armëve është shtuar. Sipas studimit të Institutit të Stokholmit për Studimet Ndërkombëtare...

E ardhmja e pasigurt e kryeministrit

Po nëse Johnson i humb zgjedhjet në Britani?

Kryeministri britanik Boris Johnson i është shmangur pyetjes nëse ai do të jepte dorëheqjen në...

Një dimër i vështirë e pret Francën!

Macron nuk kërkon vetëm reforma…

Reforma e pensioneve në Francë ka hasur shumë kundërshti. Presidenti francez, Emmanuel Macron dëshiron jo...

Ja çfarë shkruan kundërshtarja e Trump

Elizabeth Warren: Do të rindërtoj gjithçka që Trump shkatërroi

Për shtatë dekada, forca, siguria dhe prosperiteti i Amerikës janë mbështetur nga rrjeti ynë i...

Ç'pritet nga takimi Putin-Zelensky?

Më në fund paqe Rusi-Ukrainë?

Presidenti i Ukrainës Volodymyr Zelenskiy dhe homologu i tij rus, Vladimir Putin, do të takohen...

Nga Deutsche Welle

Mbijeton koalicioni i Merkel, SPD vendos të qëndrojë

58-vjeçarja Saskia Esken dhe 67-vjeçari, Norbert Walter-Borjans, u zgjodhën zyrtarisht edhe nga kongresi i partisë...

Ç'ndodhi këtë herë?

Francezët sërish në rrugë, protestat ‘paralizojnë’ vendin

Në Francë kanë rinisur protestat! Drejtuesit e kamionëve kanë bllokuar me automjetet e tyre disa...