MENU
klinika
Sërish tensione

Greqia akuzon Turqinë për provokim me emigrantët!

Nga The Guardian

Si COVID-19 i dha fund imazhit të Macron-it si “Superman”

Franca është në një “garë me kohën” kundër Covid-19, deklaroi Emmanuel Macron në një transmetim...

Analiza

Si edhe “i forti” i Turqisë tani po shfaq shenja dobësie…

Herët në mëngjesin e së shtunës së kaluar, Rexhep Tajip Erdogan, presidenti perandorak i Turqisë,...

Analiza

As në Gjermani nuk ka më unitet!

Ishte pak pas orës 6 pasdite. Të hënën, 22 mars kur Angela Merkel kërkoi pak...

Analiza/ Konflikti Turqi-Greqi

Si mund të caktohet vija kufitare në Mesdheun Lindor?

Nga Michael Tanchum Konflikti i përshkallëzuar midis Turqisë dhe Greqisë në Mesdheun Lindor, bazuar mbi...

Çfarë ka në plan të bëjë Putini?

Rusia kërcënon Ukrainën dhe i dërgon një mesazh Amerikës

Presidenti ukrainas Volodymyr Zelensky akuzoi të enjten Moskën për vendosjen e trupave në kufirin e...

"Shkop dhe karrotë"

Ç’është kjo strategji që ka zgjedhur BE me Turqinë?

Shihet se BE synoi të përdorë një strategji “shkop dhe karrotë” në marrëdhëniet e saj...

Kohë pandemie...

Evropa po vuan të tregojë pak “solidaritet”!

Bashkimi Evropian po lufton për të treguar solidaritet të plotë të vaksinimit të koronavirusit midis...

Analiza

Pse Kinës i intereson Lindja e Mesme dhe Turqia?

Ministri i Jashtëm hinez Wang Yi bëri udhëtimin e tij të dytë në Turqi menjëherë...

Nga The New York Times

Të udhëheqësh si një rosë e çalë

Çfarë ndryshimi bën një vit. Në fund të Marsit 2020, Kancelarja Angela Merkel po fitonte...

Nga The Washington Post

Rusët po i bëjnë thirrje, pse nuk po “zgjohet” Perëndimi?

Alexei Navalny është detyruar të hyjë në një teatër të zymtë të absurdit, i torturuar...

Analiza

Putini po përgatitet për një tjetër hap të madh!

Një rritje e ndjeshme e tensioneve midis Rusisë dhe Ukrainës në javët e fundit po...