MENU
klinika
Trump, sërish akuza të forta

“Paaftësia e Kinës shkaktoi vdekje masive në të gjithë botën”

Nga Project Syndicate

BE sot, si Amerika në vitin 1970!

Propozimi i ri franko-gjerman për një fond prej 500 miliardë eurosh (547 miliardë dollarë) fondi...

Editoriali i The Guardian

“Britania Globale” tani është vetëm në ëndrrat e Johnson!

Orientimi strategjik i MB në botë është rrallë tema më e spikatur e debatit kombëtar,...

"S'ka dritë në fund të tunelit"

Trump po merret me gjithçka….përveç koronavirusit!

Dy muaj në betejën pandemike, dhe ende nuk ka njeri përgjegjës. Fatkeqësia nuk e ka...

Sërish kundër Merkelit

Gjermanët nuk duan të paguajnë “faturat” e BE-së

Angela Merkel përballet me një revoltë të brendshme për propozimin e saj të përbashkët me...

Nga The Washington Post

Pandemia na tregoi se Putin nuk është aq “i fortë” sa duket!

Kur filloi pandemia, Presidenti Vladimir Putin u përpoq të përdorte krizën për reputacionin e tij...

Po pas pandemisë?

SHBA e Kina ishin armike por COVID-19 i hodhi benzinë zjarrit!

Edhe para krizës COVID-19, marrëdhëniet SHBA-Kinë kishin hyrë në një periudhë veçanërisht mosbesimi dhe lufte....

Pas pandemisë gjithçka do të jetë ndryshe

Largimi i Italisë nga BE, më keq se Brexit?!

Largimi i Italisë nga BE do të ishte më keq se Brexit, paralajmëroi lideri i...

Me ndihmën e SHBA-së

Më në fund dikush po i thotë “Jo” Kinës!

Tajvani nuk mund të pranojë të bëhet pjesë e Kinës nën ofertën e saj të...

"E joshur" nga investimet

SHBA po e paralajmëron për Kinën por Evropa…

Presidenti Donald Trump po e dobëson rolin e Shteteve të Bashkuara në skenën botërore pasi...

"Gjithçka varet nga ne"

Si Merkel dhe Macron “ringjallën” solidaritetin në BE

U desh një sallë gjyqi për të nxitur Angela Merkel për të bërë një nga...

Nga Project Syndicate

Cili sistem politik i përballon më mirë krizat?

Kriza COVID-19 është bërë fronti i fundit në përplasjen e përshkallëzuar të ideologjive që është...