MENU
klinika
Nga Ishaan Tharoor

Çfarë domethënie kanë zgjedhjet në SHBA për Evropën?

Analiza

Si ndryshuan ‘ekuilibrat e forcës’ në Evropë dhe Azi?

Duket se Shtetet e Bashkuara po kryejnë një eksperiment social në pellgun e Mesdheut Lindor...

Analiza

A mund të kishte mbijetuar Bashkimi Sovjetik?

Njerëzit ende po flasin dhe po argumentojnë për rënien e Perandorisë Romake, kështu që ata...

Rrezik për një luftë të re të ftohtë

Të ndalet degradimi i marrëdhënieve Kinë-SHBA

SHBA dhe Kina duhet të bëjnë hapa mbrapa nëse nuk duan që historia të përsëritet....

Rinisin bombardimet

Armenia dhe Azerbajxhani shkelin armëpushimin

Dy rivalët akuzojnë njëri-tjetrin për thyerjen e armëpushimit në Nago-Karabakun vetëm pas pak minutash nga...

Nga sot do ketë fjalime publike

Trump rinis fjalimet publike, Biden: I papërgjegjshëm!

Presidenti i SHBA-ve Donald Trump ka planifikuar të mbajë një fjalim publik në Shtëpinë e...

Pas 12 ditësh luftime...

Armëpushimi Armeni-Azerbajxhan, meritë e Rusisë?

Dy javë pas rinisjes së luftimeve mbi rajonin e Kaukazit, Nagorni-Karabah, Armenia dhe Azerbajxhani arritën...

Nga The Economist

Pse “Amerika e para” shkakton luftëra kudo?

Më shumë se 200 njerëz, kryesisht ushtarë, janë vrarë në dhjetë ditët e fundit. Predhat...

Nga The Washington Post

Si demokracia e Greqisë i rezistoi një kërcënimi fashist…

Yannis Palaiologos është korrespodent i Bashkimit Evropian për gazetën Kathimerini në Athinë. Ai është autor...

Analiza

Demokracia nuk kërcënohet vetëm nga Putin apo Xi Jinping!

Fjalët më të mençura që kam dëgjuar këtë vit në lidhje me demokracitë e përparuara...

Nga The Washington Post

Pa ndërhyrjen e SHBA, nuk ka paqe në këtë konflikt!

Konflikti i rinovuar midis Armenisë dhe Azerbajxhanit rrezikon të shpërthejë në një luftë të plotë...

Çfarë ndodhi?

Anulohet debati Presidencial në SHBA mes Trump e Biden

Anulohet debati Presidencial mes Presidentit Donald Trump dhe kandidatit tjetër për këtë post, Joe Biden....