MENU
klinika
Nga Project Syndicate

Është më e thjeshtë të shkatërrosh sesa të rindërtosh!

Editoriali i The Guardian

Pse marrëveshja e Brexit nuk lë “shije të mirë”?

Se do të ishte më mirë të largoheshim nga Bashkimi Evropian me një marrëveshje sesa...

Editoriali i The Washington Post

Për Krishtlindje, Trump i dhuroi Amerikës kaos…

Miliona amerikanë kaluan pritshmëritë gjatë vitit 2020, duke përballuar sfidën 12-mujore kombëtare të shkaktuar nga...

Mediat greke: Qeveria po i dërgon mesazh…

Greqia miraton dekretin për zgjerimin me 12 milje në detin Jon

Greqia ka miratuar dekretin për zgjerimin me 12 milje në detin Jon. Mediat greke raportojnë...

Ç'pritet këtë herë

Pse ka kaq shumë rëndësi inaugurimi i presidentit në SHBA?

Joe Biden është presidenti i zgjedhur i SHBA. Por Demokrati nuk do të bëjë zyrtarisht...

Nga Project Syndicate

A mund të zërë Ivanka Trump vendin e të atit?

Në autobiografinë e saj, “The Trump Card: Playing to Win in Work and Life”, vajza...

Paralajmërimet e ekspertëve

Edhe Merkel mund të ketë konflikte me Biden!

Fitorja e Demokratit në zgjedhjet e SHBA do të përfaqësojë një kapitull të ri për...

Nga Johnson e Von der Leyen tek Merkel e Macron

Arritja e marrëveshjes, reagojnë liderët europianë

Bashkimi Evropian dhe Mbretëria e Bashkuar kanë arritur marrëveshjen tregtare pas Brexitit. Pas shefes ekzekutive...

BBC shpjegon ç'do të ndodhë

Më në fund marrëveshja e Brexit u arrit. Po tani?

Mbretëria e Bashkuar dhe Bashkimi Evropian (BE) më në fund kanë bërë një marrëveshje se...

"Tani kemi kufijtë, ligjet dhe paratë tona"

Finalizohet Brexit, Britania dhe BE-ja firmosin marrëveshjen

Britania dhe BE më në fund kanë arritur një mirëkuptim mbi një marrëveshje tregtare të...

Analiza e Project Syndicate

Pesë arsye për ta pritur me entuziazëm vitin 2021!

Shumë pula erdhën në shtëpi për të fjetur këtë vit. Pandemia COVID-19 nuk ishte ndonjë...

Nga The Washington Post

A mund ta pastrojë Biden “rrëmujën” që la Trump pas?

Presidenti Trump, duket se po bën më të mirën për të hedhur poshtë qeverinë federale...