MENU
klinika
Editoriali i The Guardian

Ata e kërcënojnë hapur Amerikën e Trump rri duarkryq!

Nga New York Times

Gjermania i doli kundër Rusisë. Tani të presë “hakmarrjen”!

Gjermania nuk po luan më mirë me Rusinë. Në javët e kaluara, Gjermania ka ndihmuar...

Si ka ndryshuar?

Ndikimi i pandemisë Covid-19 në imazhin e fuqive botërore

Pandemia e COVID-19 ka ndikuar në reputacionin dhe popullaritetin e ekonomive kryesore në të gjithë...

Për sa kohë anija nuk largohet…

Gerqia refuzon bisedimet me Turqinë, shkak anija…

Dje Turqia ridërgoi anijen kërkimore, “Oruc Reis” në Mesdheun Lindor duke shkaktuar reagimin e menjëhershëm...

Analiza

Si e sheh Kinën pjesa tjetër e botës?

Politikani kinez, Deng Xiaoping tha se Kina do ishte treguar më “inteligjente” nëse do e...

Nga fjalimi në Florida

Trump i rikthehet fushatës pas Covid-19: Do i puth të gjithë…

Presidenti Trump është rikthyer në fushatë dje në mbrëmje dhe mbajti një fjalim energjik dhe...

"T'i jepet fund..."

Anija turke në Mesdheun Lindor/ SHBA: Provokim i përllogaritur

Ankaraja ka rikthyer anijen kërkimore “Oruc Reis” në ujërat e Mesdheut Lindor duke shkaktuar reagime...

Analiza

Çfarë dimë për gjeopolitikën e konfliktit në Nagorno-Karabakh?

Efektet e krizës që u shfaqën pas sulmeve të Jerevanit në rajonin e Azerbajxhanit, Tovuz,...

Parë nga sytë e një turku...

Pse duhet të “përmbahet” Turqia?

Përshkallëzimi i fundit në Nagorno-Karabak “rindezi” retorikën anti-Turqi në arenën ndërkombëtare. Turqia, nën udhëheqjen e...

Analiza

Pse gjithë këto kriza në “oborrin e shtëpisë” së Putinit?

Vladimir Putin bëri shumë përpjekje për të siguruar një sferë ndikimi në ish-Bashkimin Sovjetik, duke...

Le Monde

Erdogan po tallet hapur me Trump dhe Putin!

E sigurt. Ai nuk ka frikë nga Moska apo Uashingtoni. Shpërthimi i paparashikueshëm në skenën...

Analiza e Project Syndicate

Pse nuk i dalin kundër Kinës?! Sepse ekonomia vjen e para!

Frika që sjellin qëndrimet perëndimore ndaj këtij vendi nuk janë zhdukur dhe mund të rishfaqen...