MENU
klinika
Toleranca e pazakontë e Trump

Pse perëndimorët po i japin Kim Jong-un kaq shumë liri?

Premtimet për Sirinë

Turqia, e vendosur të shkatërrojë ‘korridorin e terrorit’

Turqia ka përsëritur betimin e saj për të shkatërruar “korridorin terrorist” në pjesën verilindore të...

The Hill

5 arsye pse Trump mund të rizgjidhet si president

Në një sondazh të kohëve të fundit të NPR/PBS NewsHour/Marist, shumë amerikanë kanë raportuar se...

The Hill

SHBA duhet ta njohë Kinën, para se të garojë me të…

Për Shtetet e Bashkuara, një qasje e zgjuar dhe serioze ndaj konkurrencës me Kinën kërkon...

Editorial i The Guardian

Qeveria e Johnson, e të pasurve, për të pasurit?

Në prag të zgjedhjeve të vitit 2015 në Britani, kur shumica e sondazheve mendonin se...

Editorial i Washington Post

Një mundësi ‘e artë’ për Ukrainën dhe Zelenskyn

Elita politike e Ukrainës ka hedhur poshtë në mënyrë të përsëritur shanset për të stabilizuar...

Editorial i New York Times

Politikat ‘e egra’ nuk e zgjidhin krizën e emigrantëve

Një rritje e emigrantëve nga Amerika Qendrore ka tronditur sistemin e menaxhimit të kufijve. Rreth...

Vendimi i Gjykatës së Lartë

SHBA/ 2.5 miliardë dollarë për murin e Trumpit

Gjykata e Lartë e SHBA ka thënë se Presidenti Donald Trump mund të përdorë 2.5...

Presidentja e Bankës Qendrore Europiane

Çelësi i suksesit për Christine Lagarde

Emërimi i papritur i Christine Lagarde për të shërbyer si presidente e ardhshme e Bankës...

Në prag të takimit me Macron

“Mos na provokoni!”, francezët thirrje për Johnson

Boris Johnson do të udhëtojë në Francë për të takuar presidentin francez Emmanuel Macron në...

"Pse bota hesht?"

100 të vrarë për 10 ditë në Siri

Më shumë se 100 vetë, përfshirë 26 fëmijë, kanë vdekur në sulmet e qeverisë në...

The Economist

Marrëdhëniet me Turqinë, një test për BE-në

Gabimet e njëpasnjëshme të presidentit turk e kanë çuar Turqinë më pranë fqinjëve të saj...