MENU
klinika
Ç'duhet të bëjë organizata?

BE do të ‘mbijetojë’ pas Brexit vetëm nëse…

Problemet e organizatës

20 sfidat e BE-së për vitin 2020!

Në vitin 2019, pati një sërë premtimesh nga politika evropiane. Një Parlament i ri Evropian...

Nga Deutsche Welle

Ç’është Eastmed, projekti që po fut Turqinë në telashe?

Të enjten (02.01.2020) Greqia, Qiproja dhe Izraeli nënshkruan marrëveshjen për linjën gazsjellëse “Eastmed” në pjesën...

Nga Financial Times

BE duhet të mësojë të flasë ‘gjuhën e pushtetit’!

Kanë kaluar më shumë se tre vjet që kur liderët e BE-së miratuan një “strategji...

Problemet e presidentit francez

Franca e 2019-ës: Protesta dhe kriza politike

Përveç krizave politike me SHBA-në dhe Italinë, në 2019 në Francë pati protesta të mëdha...

Marrëveshja për gazsjellësin East Med

Greqia, Qipro dhe Izraeli bashkohen kundër Turqisë!

Presidenti i Qipros Nicos Anastasiades, Kryeministri Grek Kyriakos Mitsotakis dhe Kryeministri izraelit Benjamin Netanyahu morën...

Nga The Guardian

Kriza e refugjatëve tregoi ‘fytyrën e vërtetë’ të europianëve

Në dekadën e fundit, migracioni është bërë një çështje urgjente politike. Në këtë decade ka...

Jo reformës

Greva 29-ditore, më e gjata në 51 vjet, për Francën

Greva e punëtorëve të transportit në Francë kundër reformës për pensione ka hyrë në ditën...

Një vit 'vendimtar'

Çfarë pret Ballkani nga BE në 2020?

Komisioneri për Zgjerimin Oliver Varhelyi është optimistë, sa i përket procesit që duhet të drejtojë....

Nga The Guardian

Kjo ishte dekada e Kinës!

Në 2010, Kina sapo kishte filluar të kishte ndikim kudo nëpër botë. Para krizës financiare...

Nga Project Syndicate

Ky duhet të jetë viti i ndryshimeve të mëdha!

Viti 2019 po përfundon me demonstrata, pabarazi dhe një krizë përfaqësimi në shumë vende. Bota...

Pa Britaninë!

Ky vit do të jetë vendimtar për Evropën

Brexit tani është e sigurt se do të ndodhë. Ky është një moment pikëllimi për...