MENU
klinika
Jean Claude-Juncker/ Project Syndicate

Bota ka nevojë për europianët…

The Guardian

A mund ta shpëtojë Theresa May marrëveshjen e Brexit?

Kryeministrja i ka mbijetuar votës së mosbesimit. Fati i saj tani varet nga sa fleksibël...

Brexit

Tusk: Qëndrimi në BE, zgjedhja më e mirë për Britaninë

Zgjidhja e vetme pozitive, pasi parlamenti britanik kundërshtoi marrëveshjen e Kryeministres Theresa May për tërheqjen...

Nga New York Times

Ç’do të ndodhë me Britaninë tani që marrëveshja u rrëzua?

Votimi i parashikuar i Parlamentit britanik për marrëveshjen e largimit nga Bashkimi Evropian, i njohur...

Geopolitical Intelligence Services

Trekëndëshi i paqëndrueshëm Moskë-Kiev-Bruksel

Në vitin 2018, zhvillimet në Evropë u udhëhoqën nga një trekëndësh i ndërveprimeve ndërmjet kancelares...

Nga New York Times

Misteret e pesë takimeve Trump-Putin

Trump dhe Putin janë takuar pesë herë. Ajo që u tha ishte një mister. Hera...

Deklarata në prag të vizitës në Serbi

Putin: Prezenca e SHBA-së e destabilizon Ballkanin

“Përpjekjet e Shteteve të Bashkuara dhe disa vendeve të tjera perëndimore për të patur rolin...

"Mposhtet" Theresa May

Brexit/ Rrëzohet marrëveshja, 432 vota kundër

Marrëveshja Brexit e kryeministres britanike Thersa May është “hedhur poshtë” me 432 vota kundër, dhe...

Statistikat

Ekonomia gjermane, rritja më e ulët në 5 vite

Ekonomia e Gjermanisë është rritur me 1.5 për qind gjatë vitit të shkuar, ritmi më...

Letra e ambasadorit amerikan në Berlin

Gazsjellësi Nord Stream 2/ SHBA kërcënon Gjermaninë

SHBA dhe Gjermania janë përfshirë në një konflikt diplomatik i cili po ndikon planin gjermano-rus...

Nga New York Times

SHBA nuk duhet ta nënvlerësojë Kinën…

Mjaft më me biseda dhe shtrëngime duarsh. Ne duhet ta shkëpusim ekonominë amerikane nga Kina....

Nga Project Syndicate

Amerika nuk është më e para…

Që nga fundi i Luftës së Dytë Botërore, Shtetet e Bashkuara, si fuqia dominuese evropiane,...