MENU
klinika
Nga The Washington Post

Libani do të ketë ‘fatin e zi’ të Sirisë…

Nga The New York Times

“Guri i parë i murit të Berlinit u hoq në Hungari”

Ne hungarezët nuk kemi pasur shumë jetë të lehtë. Meqë kombet e tjera kaluan nën...

Çfarë parashikojnë dispozitat?

A mund të largohet Turqia nga NATO?

Ndërsa Turqia vazhdon operacionin e saj të përgjakshëm në Sirinë verilindore, disa njerëz, përfshirë ish-presidentin...

Nga Project Syndicate

Kina po e shton “pambarimisht” listën e armiqve

Kina e ka dëmtuar së tepërmi veten, me përpjekjen për të ngacmuar Shoqatën Kombëtare të...

Nga Deutsche Welle

Tërheqja e SHBA nga Siria: një kurban strategjik

Pas tërheqjes së ushtarëve amerikanë nga Siria e Veriut, mund të jenë interesa gjeostrategjike, thotë...

Brexit

Marrëveshja e re, më keq se e Theresa May?

Negociatorët nga Bashkimi Evropian dhe Mbretëria e Bashkuar arritën një marrëveshje të re të Brexit...

Nga Project Syndicate

Për vuajtjet e indianëve, fajtor është vetëm kryeministri i tyre

Deri vonë, Indianët ishin mësuar të merrnin si të mirëqenë rritjen ekonomike. Pas një dekade...

Nga The Independent

Merkel ka të drejtë, BE tani ka një konkurent të ri

Nëse Britania e Madhe largohet nga BE nga afati i Boris Johnson më 31 Tetor,...

Nga The Guardian

Dhuna në Hong-Kong, gabim i pafalshëm për Kinën

Tani, revolta e pritur gjatë e klasës së mesme ka mbërritur në Kinë, jo nga...

Nga The Washington Post

“Trump i ka duart e lara me gjak…”

Pra, le të kuptojmë diçka, Trump urdhëroi largimin e trupave nga Siria veriore, duke e...

Vizita e Putin në Arabinë Saudite

Mos vendin e SHBA-së po e zë Rusia??

Do të ishte pothuajse e paimagjinueshme: një qilim i kuq në Rijad për një udhëheqës...

Nga Deutsche Welle

Cilën anë mban Rusia në konfliktin në Siri?

Rusia ka bërë presion që qeveria e Damaskut të rimarrë kontrollin e plotë të Sirisë...